مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

فرهنگستان ادب فارسی چه می کند؟!

۱۹ آذر ۱۳۹۸

فرهنگستان ادب و زبان فارسی که با هدف ساماندهی وضعیت واژههای غیر فارسی و معادل سازی آنان و… تشکیل شده است، یکی از چهار فرهنگستان که در حوزه های ادبی و علمی و هنری فعالیت می کند. همراه با مجله کافه نبات باشید و در این خصوص بیشتر بخوانید:

فرهنگستان ادب فارسی چیست و چه می کند؟!

هنوز هم اگر از بسیاری از افراد بپرسید فرهنگستان ادب فارسی چیست و چه می کند شاید کسی پاسخ روشن و واضحی برای این پرسش نداشته باشد ما در این مقاله به سراغ فرهنگستان رفته ایم و می خواهیم بدانیم که اصلا کار این فرهنگستان چیست و چه می کند؟

فرهنگستان ادب فارسی

غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان ادب و لغت فارسی در این زمینه می نویسد:

«علت اين بي خبري و ناآگاهي شايد يکي اين باشد که در طول شصت و پنج سال گذشته مجموع سال هايي که سه فرهنگستان موسوم به اول و دوم و سوم فعال بوده اند از بيست و پنج سال تجاوز نکرده و دوران رکود و توقف فرهنگستان ها از سال هاي رونق و تحرک آنها طولني تر بوده است.

اساسنامه فــرهنگستان زبـان و ادب فـارسي جـمهوري اسـلمي ايـران بـه تـاريخ ٢٤/١١/١٣٦٨ به تصويب شوراي عالي انقلب فرهنگي رسـيده و نـخستين جـلسات شوراي فرهنگستان در سال ١٣٦٩ تشکيل شده است. بنابراين٬ مي توان گفت کـه ايـن فرهنگستان هم اـکنون ده ساله است و اين خود فرصتي است تا٬ با استفاده از تجربه ده سال گذشته٬ توجه صاحب نظران به اين سؤال که «فرهنگستان زبان و ادب فارسي چه وظيفه اي بر عهده دارد و چه بايد بکند» جلب شود»

تاریخچه فرهنگستان

در ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۱۴ به فرمان رضا شاه و توسط محمد علی فروغی که ادیب و نییز سیاست مدار بود، نهادی تأسیس شد که هدف ان اصلاح زبان و خط فارسی بود و تا سال ۱۳۳۳ فرهنگستان اول نام داشت.

همه چیز درباره موسیقی ایرانی / از سازهای ایرانی تا سبک ها و ...
بخوانید:

عنوان وظایف شانزده گانه ای که برای این فرهنگستان تعیین شده بود به ترتیب زیر می باشد:

 • ترتیب فرهنگ به قصد رد و قبول لغات و اصطلاحات در زبان فارسی
 • اختیار الفاظ و اصطلاحات در هر رشته‌ از رشته‌های زندگانی
 • پیراستن زبان فارسی از الفاظ نامتناسب خارجی
 • تهیه دستور زبان (فرهنگستان ادب فارسی)
 • جمع آوری لغات و اصطلاحات پیشروان و صنعتگران و الفاظ و اصطلاحات قدیمی و اشعار و امثال و قصص و نوادر و ترانه‌ها و آهنگ‌های ولایتی
 • هدایت افکار به حقیقت ادبیات و چگونگی نظم و نثر
 • تشویق شعرا و نویسندگان در ایجاد شاهکارهای ادبی
 • تألیف و ترجمه کتب سودمند و مطالعه و اصلاح خط فارسی

در نشست های این فرهنگتسان عمدتا مباحثی چون واژه گزینی و یافتن معادل کلمات خارجی انجام می گرفت.

تا سال ۱۳۶۰ دو فرهنگستان اول و دوم به فعالیت هایی با شرح وظایف فوق مشغول به کار بود و پس از آن در سال ۱۳۶۹ فرهنگستان زبان و ادب فارسی با هدف حفظ قوّت و اصالت زبان فارسی و همچنین پرورش زبانی مهذّب و رسا برای بیان اندیشه‌ها و نیز رواج زبان و ادب فارسی و ایجاد نشاط و بالندگی در زبان فارسی تأسیس گردید.

اسانامه فرهنگستان زبان و ادب فارسی طی جلساتی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و دکتر حسن حبیبی به عنوان اولین رییس این مجموعه انتخاب گردیدند.

وظایف فرهنگستان ادب فارسی

در مقاله ای که توسط دکتر حداد عادل در خصوص وظایف فرهنگستان ادب و لغت فارسی نوشته شده است، مطالب زیر به عنوان شرح وظایف این فرهنگستان ثبت گردیده است:

 1. سازمان دادن و تمشيت فعاليت های ناظر به حفظ ميراث زباني و ادبي فارسي
 2. تأسيس واحدهاي واژه سازي و واژهـگزيني و سـازمان دادن واحـدهاي مشـابه در مـراکـز دانشگاهي و ديگر سازمان هاي علمي و فرهنگي و هماهنگ ساختن فعاليت هاي آنان از راه تعاطي تجارب؛
 3. نظارت بر واژه سازي و معادل يابي در ترجمه از زبان هاي ديگر بـه زبـان فـارسي و تـعيين معيارهاي لازم براي حفظ وتقويت بنيه زبان فارسي دربرخورد با مفاهيم و اصطلحات جديد
 4. کمک به معرفي و نشر ميراث زباني و ادبي فارسي به صورت اصيل و معتبر.
 5. اهتمام در حفظ فرهنگ هاي محلي و مردمي و جمع آوري و ضبط و نشر امثال و حکم و کلیه علام و اصطلاحات فارسي در همه زمينه ها و بهره برداري از آنها براي پرورش وتقويت زبان و ادر فارسی
 6. سازمان دادن تبادل تجربه ها و دستاوردهاي مراـکز پژوهشي در حوزه زبان و ادب فارسي وتأمين موجبات بهره برداري صحيح از اين تجربه ها
 7. بهره برداري صحيح از زبان هاي محلي (در داخل و خارج از ايران) به منظور تقويت و تجهيز اين زبان و غني ساختن و گستردن دامنه کارکرد آن
 8. معرفی محققان و ادبا و خدمتگزاران زبان و ادب فارسي و حمايت از نشر آثـار ايشـان و کمک به تأمين وسايل فعاليت عـملي و فـرهنگي آنـان و فـراهـم آوردن مـوجبات تـقدير از خدمتشان؛
 9. بررسي و تصويب نتايج فعاليت هاي مراکز پژوهشي و فرهنگي که براي تهذيب و اصلح يا توسعه وتقويت زبان فارسي مفيد شمرده مي شوند و ابلاغ و توصيه کاربرد آنها به مؤسسات علمي و فرهنگي و سازمان ها و نهادهاي عمومي.
موسیقی راک را چگونه از دیگر سبک های موسیقی تشخصی دهیم؟
بخوانید:

شاید برای بسیاری از خوانندگان این سوال مطرح شود که ایا تفاوتی میان فرهنگستان ادب فارسی و دانشکده های ادبیان و سایر پژوهشکده هایی که به تحقیق و بررسی زبان و ادب فارسی مشغول هستند وجود دارد؟ و یا همه در یک راستا فعالیت می ک نند و یا فعالیت های همه اینها در یک مسیر بوده و در واقع دوباره کاری می باشد؟

در پاسخ این عزیزان می توان گفت که روح اصلی حاکم بر فرهنگستان تأمین جنبه رسمی زبان و خط فارسی می باشد و در واقع فرهنتگستان در راه پاسداری و حفاظت همه جانبه از خط و زبان فارسی تلاش می کند.

و خط و زبان فارسی را از تمامی آفاتی که ممکن است ماهیت آن را با خطر مواجه کند حفظ می کند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع