مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

علائم ظهور امام زمان چیست؟ علائم حتمی و خاص ظهور امام زمان

۱۸ آذر ۱۳۹۸

تشیع را تمام جهان با انتظاری سبز می شناسند، انتظار برای ظهور منجی ای که خواهد آمد و با خود عدالت را خواهد آورد، منجی ای که روح و روان تشنگان حقیقت را سیراب و تن رنجور ستم دیدگان را از مصائب ظالمان در امان خواهد داشت. این مقاله از کافه نبات به بررسی علائم ظهور امام زمان علیه السلام می پردازد.

نشانه ای از ظهور…

این روزها که بیشتر از هر زمان دیگری مردم از بیداد زمانه به تنگ آمده اند و رنج دنیا بر زندگی اکثر افراد جوامع سایه افکنده به حضورش محتاج تریم، تمام ای کاش هایمان با آمدن «او» به سرانجام خواهد رسید و همین امید به حضورش و ظهورش سبب شده که دل در گرو نشانه هایی ببندیم که در بیان معصومین علیهم السلام در زمان ظهور حضرتش به وقوع خواهد پیوست.

علائم ظهور امام زمان
علائم ظهور امام زمان

نسل ما نسل ظهور است اگر ما خواهيم
اين زمان فصل حضور است اگر ما خواهيم

گر که آماده شود لشگر حق او آيد
زين گذر وقت عبور است اگر ما خواهيم

علائم ظهور امام زمان

وصل و ديدار خوش حضرت مولا تو بدان
نه چنان مبهم و دور است اگر ما خواهيم

رخ نمايد به جهان گر همه محرم باشيم
وقت آن نور و سرور است اگر ما خواهيم

وعده حق برسد تا که چو لايق بشويم
لطف او حد وفور است اگر ما خواهيم

در مورد نشانه ها و علائم ظهور امام زمان علیه السلام مطالب و روایات زیادی از معصومین علیهم السلام به ما رسیده است.

در طول تاریخ نیز همیشه بوده اند کسانی که اتفاقات و حوادث همان دوران را با نشانه های ظهور تطبیق داده اند.

و این امر نیز به دلیل انتظاری است که همیشه برای ظهور حضرت مهدی عجل اللع تعالی فرجه الشریف در طی تاریخ وجود داشته است.

روایات در خصوص نشانه ها و علائم ظهور امام زمان عموما در چند محور دسته بندی می شوند.

رقیب و عتید ، فرشته های همراه انسان که همه چیز را ثبت می کنند
بخوانید:

بخشی از این روایات اشاره به علائم حتمی ظهور دارند و برخی دیگر نیز اشاره به علائم غیر حتمی ظهور حضرتش می نماید.

از سوی دیگر برخی از علائمی که در روایات از آنها یاد شده است بیان کننده علائم عام است به این معنی که در برهه ای خاص و وصف افراد خاصی آمده است.

علائم و نشانه های خاصی نیز در باب ظهور امام زمان وجود دارد که به آنها علائم خاص می گویند.

در ادامه این مطلب به توضیح مختصر هر کدام از این علائم می پردازیم:

علائم عام ظهور حضرت مهدی (عجل)

همانگونه که بیان کردیم علائم عامی که در مورد ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود دارند وصف مردم در برهه ای خاص می باشد بخشی از این روایات عبارتند از:

«عن ابن عباس عن رسول الله صلی الله علیه و آله: فی حدیث ان الله اوحی الیه لیلة اسری به ان یوصی الی علی واخبره بالائمة من ولده الی ان قال وآخر رجل منهم یصلی عیسی ابن مریم خلفه یملا الارض عدلا کما ملئت جورا وظلما … فقلت الهی وسیدی متی یکون ذاک؟ فاوحی الله عزوجل الی: یکون ذالک اذا رفع العلم وظهر الجهل وکثر القراءة وقل العمل وکثر القتل وقل الفقهاء والهادون وکثر فقهاء الضلالة والخونة … وکثر الجور والفساد وظهر المنکر وامر امتک به ونهی عن المعروف … »

ابن عباس می گوید: «در شب معراج، مطالبی به رسول اکرم صلی الله علیه و آله وحی شد که باید به حضرت علی علیه السلام سفارش کند و به او در مورد ائمه بعد از آن حضرت که از فرزندانش هستند خبر داد; تا آنجا که فرمود: آخرین آنها [نشانه هایی دارد; از جمله اینکه] عیسی بن مریم پشت سرش نماز می خواند; زمین را پر از عدل و داد می کند، چنانچه پر از ظلم و جور شده باشد، … عرض کردم: خداوندا! آن کی خواهد شد؟ خداوند به من وحی کرد: هر گاه علم از میان برداشته شود و جهل و نادانی ظاهر شود; قرائتهای [قرآن] زیاد اما عمل کم شود; قتل و کشتار زیاد شود، فقهاء و هدایت کنندگان واقعی کم شوند; علمای فاسق و خیانتکار زیاد شوند، … جور و فساد زیاد شود; منکر ظاهر شود; امت تو امر به منکر و نهی از معروف کنند، …»

علائم خاص در مورد ظهور امام زمان

نشانه های خاصی که خصوص ظهور حضرت وجود دارند در واقع با افراد خاصی عینیت می یابد و یا بیانگر وقوع حوادثی خاص مانند کسوف و خسوف و ظهور افرادی مانند دجال و سفیانی و قیام افرادی مانند یمانی و سید خراسانی می باشد. علائم ظهور امام زمان

پرونده اعمال در قرآن کریم چگونه توصیف شده است؟
بخوانید:

در روایتی از امام باقر علیه السلام چنین آمده است:

«تنزل الرایات السود التی تخرج من خراسان الی الکوفة، فاذا ظهر المهدی بعث الیه بالبیعة»

« پرچمهای سیاهی از ناحیه خراسان بیرون می آید و به جانب کوفه به حرکت در می آید . پس چون مهدی ظاهر شود، اینان وی را دعوت به بیعت می کنند.»

و نیز امام باقر علیه السلام فرمود:

«برای مهدی ما، دو نشانه است که از هنگامی که خداوند آسمانها و زمین را خلق فرمود، سابقه ندارد: خسوف در شب اول ماه رمضان و کسوف در نیمه همان ماه . و این دو از زمانی که خداوند آسمانها و زمین را خلق کرده است، [این چنین] وجود نداشته است .»

نشانه های حتمی ظهور

نشانه های حتمی و علائم ظهور امام زمان از آن دست حوادث و اتفاقاتی است که قطعا قبل از ظهور امام زمان علیه السلام به وقوع خواهد پیوست و هیچ قید و شرطی برای آن ذکر نشده است.

«ان امرالقائم حتم من الله وامر السفیانی حتم من الله ولایکون قائم الا بسفیانی»

« ظهور قائم، از ناحیه خداوند، قطعی و خروج سفیانی نیز، از جانب خداوند قطعی است و قائمی جز با سفیانی وجود ندارد.»

امام صادق علیه السلام فرمود:

«والیمانی من المحتوم; [قیام] یمانی از نشانه های حتمی است .»

فضل بن شاذان از ابی حمزه ثمالی نقل می کند:

«قلت لابی جعفر خروج السفیانی من المحتوم؟ قال نعم والنداء من المحتوم وطلوع الشمس من مغربها من المحتوم واختلاف بنی العباس فی الدولة من المحتوم وقتل النفس الزکیة محتوم وخروج القائم من آل محمد محتوم …»

به امام باقر علیه السلام عرض کردم: آیا خروج سفیانی حتمی است؟ فرمودند آری، صیحه آسمانی نیز از علایم حتمی است و طلوع خورشید از مغرب حتمی است . اختلاف بین بنی عباس در رابطه با حکومت، حتمی است . کشته شدن نفس زکیه حتمی است، قیام قائم آل محمد صلی الله علیه و آله حتمی است…

برای ظهور مهدی نشانه های غیر حتمی نیز وجود دارد که به طور مشروط رخ خواهند داد.

معاد روحانی چگونه است؟ دلایل قرآنی بر معاد روحانی چیست؟
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع