مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

صیحه آسمانی چیست؟ چگونگی و کیفیت صیحه آسمانی

۱۹ آذر ۱۳۹۸

صیحه آسمانی که در روایات آسمانی به عنوان یکی از علائم حتمی ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف یاد شده است، به «ندا»، «صیحه»، «صوت»، «اعلان»، «فزعه» و «هدّه» نیز تعبیر شده است. همراه ما باشید تا از این ندای آسمانی بیشتر بدانیم:

صیحه آسمانی

انتظار برای ظهور منجی تنها مختص به تشیع نبوده و در اکثر دین ها و آئین ها و مذاهب به ظهور یک منجی که پس از ظلمی فراگیر خواهد آمد و جهان را سراسر مهربانی و لبریز از عدالت خواهد کرد، بشارت داده شده است، اما شیعه در این مورد روایت های زیادی دارد که منجی آخرین فرزند آخرین پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می باشد.

و برای آمدن حضرتش نیز نشانه ها و علائمی ذکر شده است که برخی از این نشانه ها علائمی عام و عمومی می باشد و برخی نیز جزو علائم حتمی ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نام برده شده است.

یکی از علائم حتمی ظهور مولایمان امام زمان علیه السلام صیحه آسمانی است. چنانچه خود حضرت در نامه مبارکه ای که به آخرین نائب خود نوشته اند، این طور عنوان فرموده اند که اگر کسی قبل از خروج سفیانی و وقوع صیحه آسمانی ادعای مشاهده حضرتش و پیش گویی زمان ظهور را نماید، دروغگو است.

صیحه آسمانی

روایات زیادی دیگری نیز در کتب و منابع مسملمانان اعم از شیعه و سنی موجود است که ندای آسمانی را جزو علامات حتمیه ظهور می دانند.

نعمانی حدود ۲۵ روایت و شیخ صدوق ۸ روایت و شیخ طوسی ۹ روایت از این روایت ها را نقل و بیان کرده اند.

البته روایات در این خصوص بی شمارند ولی آنچه در بالا ذکر کردیم روایت هایی صحیح و قابل اعتمادند و دیگر روایات از ضعف هایی برخوردار می باشند.

از حضرت صادق علیه السلام شده است که فرمودند: منادی ندا می‌كند به اسم قائم علیه السلام واسم پدرش«روزی كه می‌شنوند فریاد را به راستی این است روز خروج (در تفسیر همان آیه که) صیحه (آسمانی و از علائم ظهور) قائم علیه السلام است.”

پرونده اعمال در قرآن کریم چگونه توصیف شده است؟
بخوانید:

در كمال الدّین نیز در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده است كه فرمود: “ندا می‌كند منادی از آسمان كه فلان بن فلان اوست امام و نام او را می‌برد.”

همچنین روایت دیگری از زراره موجود است که از امام صادق علیه السلام نقل می کند كه حضرتش فرمود:

“ندا می‌كند منادی به اسم قائم علیه السلام، پرسیدم خاص است یا عام؟ فرمود:عام است، می‌شنوند هر قومی به زبان خود.”

در روایت دیگری از مولای متقیان حضرت علی علیه السلام فرمودند:

“منادی ندا می‌كند از آسمان كه: ای گروه مردم! امیر شما فلان است و این،‌آن مهدی است كه پر می كند زمین را از عدل و داد ، چنانچه پر شده از ظلم و ستم.”

صیحه اسمانی از آن دست موضوعاتی است که در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است. و آیه ۲ سوره قمر و همچنین آیات ۸ تا ۱۰ سوره مدثر و ۴۱ و ۴۲ سوره ق و… از صیحه آسمانی خبر داده اند.

اما پرسش اینجاست که صیحه آسمانی چیست و با چه کیفیتی است؟!

معنای صیحه

صیحه از ریشه «صیح» به معنی صدای بلند و یا فریاد آمده است.

در برخی منابع از آن به معنی عذاب نیز یاد شده است که گمان می رود به این دلیل باشد که هنگامی که صدا بلند شد و از حد معمول فراتر رفت سبب ناراحتی می شود و عذاب آور است.

معنی دیگر صیحه نیز غارت عنوان شده است و تعبیر به صیحه الغاره از آن شده ست که به معنی این است که ناگهانی و با سرعت به کاروان یورش بردن.

خود واژه صیحه و برخی مشتقات آن در قرآن نیز به کار رفته است.

اما صیحه در اصطلاح که به یکی از علائم ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف اطلاق می شود. و به معنی صدا و ندای بلندی است که طی آن حقانیت امام زمان علیه السلام و شیعان به گوش همه افراد جهان خواهد رسید.

جسم برزخی چه ویژگی هایی دارد؟! حقایقی از جسم برزخی و دنیای پس از مرگ
بخوانید:

صدایی که برای ستمگران عذاب اور است.

چگونگی و کیفیت صیحه آسمانی

شاید برای خیلی ها از ماها این مطلب که یک صدای بلند چگونه و و با چه کیفیت و ویژگی هایی می تواند در همه نقاط جهان طنین انداز شود و همه به یک میزان از شنیدن آن صدا برخودردار شوند کمی مبهم و گنگ باشد.

آنچه که بدیهی است وقوع صیحه آسمانی است و در خصوص کیفیت آن نییز روایات مطالبی را بیان کرده اند و تطبیق آن با شرایط عصر حاضر که روزهای اوج تکنولوژی و پیشرفت علم است شاید خیلی هم دور از انتظار نباشد.

در روایاتی که در خصوص ظهور صحبت می کنند کیفیت و چگونگی و ویژگی های صیحه آسمانی به شرح زیر است:

ندا از آسمان است:

روایت های زیادی هستند که عنوان می کنند که این ندا و صیحه از آسمان است:

«ینادی مناد من السماء»، «النداء من السماء»، «ینادی باسمه من السماء»، «الصیحة من السماء»، «الصوت من السماء»، «المنادی من السماء»، «صوت جبرئیل من السماء»

عبارات فوق بیانگر این ویژگی می باشد.

زمان ندای آسمانی:

در میان روایت های موجود ۹ روایت و حدیث دلالت بر این دارند که این ندا در ماه مبارک رمضان رخ خواهد داد:

«صیحة فی شهر رمضان»، «الصیحة لا تکون الا فی شهر رمضان»، «یکون الصوت فی شهر رمضان»، «قلت رمضان؟ قال: شهر الله تعالی وفیه ینادی باسم صاحبکم واسم ابیه»، «صیحة من السماء فی شهر رمضان»، «حتی ینادی باسمه من جوف السماء فی لیلة ثلاث و عشرین فی شهر رمضان»، «ینادی اسمه لیلة ثلاث و عشرین»، «الصیحة التی فی شهر رمضان»، «ینادی باسم القائم(عج) فی لیلة ثلاثه و عشرین من شهر رمضان» و «ان القائم ینادی باسمه لیلة ثلاثه و عشرین من شهر رمضان»

عبارت هایی که در بالا مشاهده می کندی موید این مطلب می باشد.

از دیگر ویژگی های صیحه آسمانی می توان به این موارد اشاره کرد که این ندا از دور و نزدیک قابل شنیدن است و هر کسی به زبان مادر خویش آن را درک خواهد کرد.

رقیب و عتید ، فرشته های همراه انسان که همه چیز را ثبت می کنند
بخوانید:

سخن در این زمنیه بسیار است از این رو به علاقمندان به این دست مطالب توصیه می شود به کتب معتبری که در این خصوص نگاشته شده است مراجعه نمایند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع