مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

رقیب و عتید ، فرشته های همراه انسان که همه چیز را ثبت می کنند

۲۶ آذر ۱۳۹۸

رقیب و عتید نام همان دو فرشته ای است که از زمان کودکی آنها را بر روی شانه هایمان تصور می کردیم، فرشته هایی با بالهایی سفید رنگ و به شکل آدمک های کوچک که مراقب و البته حافظ اعمال و رفتار و گفتار ما بودند. این مقاله از کافه نبات همراه شماست با مطالب خواندنی در مورد این دو فرشته نگهبان.

فرشته های همراه انسان…

در قصه های کودکی مان همواره دو فرشته ی محافظ و نگهبان وجود داشت که مواظب ما بود، فرشته هایی که می دانستند در سر ما چه می گذرد و دلمان چه می خواهد.

اما رقیب و عتید فقط تصورات کودکانه و فانتزی های داستانی ما نبوده و نیست و بلکه در عالم واقع نیز دو فرشته حاضر و ناظر بر اعمال و رفتار ما هستند و هر آنچه انجام می دهیم در پرونده عمل ما ثبت و نگهداری می کنند.

خداوند متعال نیز در قرآن از این دو فرشته نام برده است:

«ما یَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلاّ لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ»؛ انسان هیچ سخنى را بر زبان نمی‌آورد مگر این‌که همان دم، فرشته‌اى مراقب و آماده براى انجام مأموریت (و ضبط آن) است.

رقیب عتید

رقیب و عتید فرشته هایی که مامور ثبت و ضبط اعمال انسان هستند و کرام الکاتبین و حافظین نیز نامیده می شوند، همان ها که وقتی انسان کار نیکی را انجام می دهد با سرعت آن را ثبت کرده و اگر بدی و زشتی از انسان سر بزند مدتی دست نگاه می دارند تا انسان توبه کند و اگر غفلت انسان مانع توبه شد آنگاه دست به قلم برده و آن زشتی و گناه را نیز با تعجب در پرونده اعمال آدمی خواهند نوشت.

فرشته هایی که در عین اینکه بر همه اسرار انسان آگاه اند ولی باز هم در مواردی پرده پوشی می کنند.

از امام صادق علیه السلام در مورد این دو فرشته چنین روایت شده است:

ماجرای خر دجال چیست؟! آیا دجال و خر او سمبلیک است یا واقعی؟
بخوانید:

«ان المؤمنین اذا قعدا یتحدثان قالت الحفظة بعضها لبعض اعتزلوا بنا، فلعل لهما سرا و قد ستر اللَّه علیهما!:

“هنگامی که دو مؤمن کنار هم می‏نشینند و بحثهای خصوصی می‏کنند، حافظان اعمال به یکدیگر می‏گویند: ما باید کنار رویم، شاید آنها سری دارند که خداوند آن را مستور داشته”.

راوی می‏گوید:” مگر خداوند عز و جل نمی‏فرماید ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ: “هیچ سخنی انسان نمی‏گوید مگر اینکه فرشته مراقب و آماده ثبت اعمال نزد آن حاضر است”؟

امام فرمود: ان کانت الحفظة لا تسمع فان عالم السر یسمع و یری: (رقیب و عتید)

“اگر حافظان سخنان آنها را نشنوند خداوندی که از اسرار با خبر است می‏شنود و می‏بیند”!»

فرشته هایی که همه چیز را می نویسند حتی ناله ها و دلتنگی هایی را که انسان در اعماق وجود خویش سر می دهد و در خلوت خویش با آنها اشک می ریزد.

علما و دانشمندان رقیب را به معنی مراقب می دانند و در معنای عتید گفته اند که «کسی که مهیای انجام دادن کاری می باشد».

همچنین به اسبی که مهیا و آماده ی دویدن است نیز «فرس عتید» گفته می شود و نیز به کسی که چیزی را ذخیره و نگهداری می‏ کند هم «عتید» گفته می ‏شود

در مورد این فرشته های حافظ و نگهبان سوالات زیادی وجود دارد از جمله اینکه آیا هر انسانی فقط یک رقیب و عتید دارد یا بیشتر؟ یا اصلا چه نیازی هست و چرا باید دو فرشته مأمور ثبت و ضبط اعمال و رفتار ما باشند؟ و…

ادامه این مطلب را همراه ما بخوانید تا پاسخ این سوالات را بیابید:

هر انسان چند تا فرشته رقیب و عتید دارد؟

از بررسی روایت های موجود در موضوع فرشته های کاتب اینطور بر می آید که هر انسانی در هر شبانه روز یک رقیب و عتید دارد و فردا فرشته ها پست هایشان را تحویل فرشته های جدیدی می دهند و این نیز شاید به این جهت باشد که هر روز انسان متفاوت با روزهای دیگر است و خداوند متعال دوست ندارد اسرار و حالات بندگانش بر فرشته ها عیان شود.

معاد روحانی چگونه است؟ دلایل قرآنی بر معاد روحانی چیست؟
بخوانید:

طبق روایات انسانی با عمر متوسط درایا چندین هزار پرونده می باشد که ملائکه برای او نوشته اند.

البته گفتنی است که این نوشتن و ثبت و ضبطی که ما از آن سخن می گوئیم همین نوشتن به معنای معمول نیست بلکه تصویر برداری کاملی از اعمال و کردار ما انجام می گیرد و همه چیز در آن مشهود است.

چرا اعمال ما ثبت می شود؟

در مورد این سوال که چرا باید فرشتگانی باشند که ناظر بر اعمال ما باشند و گفتار و کردار ما را تصویر برداری و ثبت نمایند در روایتی فردی از حضرت صادق علیه السلام پرسید:

علت وجود فرشتگان مأمور ثبت اعمال نیک و بد انسان‌ها چیست، در حالى‌که می‌دانیم خداوند: «عَالِمُ السِّرِّ وَ مَا هُوَ أَخْفَى‏» است؛ یعنى هر چیزى را که از آن مخفی‌تر نیست می‌داند؟!

امام (ع) در پاسخ فرمود:

«خداوند این فرشتگان را به عبادت خود دعوت کرد و آن‌ها را شهود بر بندگانش قرار داد، تا بندگان به خاطر مراقبت آنان، بیشتر مراقب اطاعت الهى باشند، و از عصیان او بیشتر ناراحت شوند، و چه بسیار بنده‌اى که تصمیم به گناه می‌گیرد سپس به یاد فرشته می‌افتد و خوددارى می‌کند، می‌گوید: پروردگارم مرا می‌بیند و فرشتگان حافظ اعمال نیز گواهى می‌دهند. علاوه بر این، خداوند به رحمت و لطفش این‌ها را مأمور بندگان کرده، تا به فرمان خدا شیاطین سرکش را از آن‌ها دور کند و همچنین جانوران زمین و آفات بسیار را که آن‌ها نمی‌بینند تا آن زمان که فرمان خدا و مرگ آن‌ها فرا رسد».

اگر بخواهیم بصورت ساده تری این موضوع را توضیح دهیم می توان گفت که خداوند متعال به این وسیله می خواهد که انسان گمان نکند که اعمال و رفتار او بی خبر است.

در واقع این نوعی لطف است از جانب خدا تا انسان بداند و آگاه باشد که خداوند مأمورانی را مخصوص هر فرد قرار داده تا مراقب او باشند و شاید همین امر، انگیزیه ای باشد برای دوری انسان از گناه.

علائم ظهور امام زمان چیست؟ علائم حتمی و خاص ظهور امام زمان
بخوانید:

نکته جالب در خصوص رقیب و عتید این است که این فرشتگان اگر نیت خیر داشته باشید نیز آن را خواهند نوشت اما نیات بد را تا به مرحله فعلیت نرسند ثبت نخواهند کرد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع