مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

کتاب صرف ساده + لینک دانلود رایگان

۲۵ آذر ۱۳۹۸

كتاب صرف ساده يكي از منابع ارزشمند آموزش صرف در حوزه و دانشگاه است، در این مقاله از کافه نبات به معرفی این کتاب می پردازیم و در انتها لینک دانلود کتاب به همراه شرح نموداری آن را قرار داده ایم:

معرفی کتاب صرف ساده

کتاب صرف که یکی از منابع آموزشی در حوزه و دانشگاه به شمار می رود به همت محمد رضا طباطبایی و با مقدمه ای از آیت الله قدوسی در ۳۰۷ صفحه نگارش یافته است و از سوی موسسه انتشارات دارالعلم چاپ شده است.

این کتاب نسبت به سایر کتاب های دیگر در همین موضوع دارای امتیازات فراوان بوده و به همین دلیل با استقبال گسترده و چشمگیری مواجه شد به طوری که تا سال ۱۳۸۵ به چاپ شصت و دوم نیز رسید.

کتاب صرف ساده

کتاب مشتمل بر فهرست مطالب، مقدمه مولف و مقدمه ای از ابوالقاسم خزعلی، احمد جنتی و شهید آیت الله قدوسی می باشد.

بخش اول کتاب که خود کتابی مستقل و مجزا به حساب می آید با نام صرف مقدماتی، فشرده ای از صرف ساده می باشد و بخش دوم کتاب که در واقع صلی ترین بخش کتاب به شمار می رود با عنوان صرف ساده نگارش یافته است.

مولف در خصوص این دو بخش کتاب گفته است که بخش اول به زبان فارسی و به صورت فشرده ای از بخش دوم به نگارش در آمده است تا «هم زمينه را براي فراگيري صرف ساده آمادهتر نمايد و هم تكرار مطالب صرفي ضـمن دو كتاب، موجب رسوخ بيشتر آنها در اذهان گردد» (طباطبايي، ۱۳۸۵ :۱۰)

قسمت اول کتاب صرف ساده که صرف مقدماتی نامیده می شود بر سه فصل نگارش یافته است.

فصل اول آن حاوی مطالبی در خصوص تعریف علم صرف، اقسام کلمه و ساختار کلمه و در فصل دوم مطالبی راجع به فعل و مباحث مرتبط با آن و فصل سوم کتاب نیز مربوط به اسم و مباحث مربوط به اسم می باشد.

کتاب شرح لمعه + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

بخش دوم کتاب دارای یک فصل مقدماتی می باشد که در این قسمت تعریف و فایده علم صرف بیان شده است سپس به ساختار و وزن کلمات و مسائلی نظیر آن پرداخته شده است.

فصل ول بخش دوم، مطالب گسترده ی با موضوع فعل و مباحث مرتبط با افعال و فصل سوم نیز مشتمل بر مطالبی راجع به اسم و مباحث مختص به آن و فصل سوم نیز با عنوان مباحث «شتی» در مورد شیوه خواندن و نگارش، قواعد وقف و همزه و اشتقاق و الحاق و مطالبی از این قبیل است.

فصل سوم در واقع ضمیمه انتهایی کتاب به شمار می رود.

گفتنی است که کتاب صرف مقدماتی به زبان فارسی نگارش یافته است ولی صرف ساده در دو بخش فارسی (فعل) و عربی (اسم و ضمائم) ارائه گشته.

شیوه کلی نویسنده در ارائه مطالب کتاب اینگونه است که پس از بیان و وذکر قاعده، مثالها و شواهدی برای آن قاعده آورده است.

علی عبدالله طاهر یکی از ویژگی های این کتاب را آسان بودن برای فهم و سریع بودن در رسیدن به مطالب علمی و تقویت زبان دانشجو می داند.

البته در کنار همه این مزایا که برای کتاب صرف ساده ذکر شد، معایبی نیز بر شیوه نگارش این کتاب ذکر شده است که سوق دادن دانشجو به حفظ سطحی قواعد، و به کار نگرفتن فهم و دانش و هوش افراد برای رسیدن به قاعده علمی و حرکت از سخته به آسان را از جمله آن معایت بر شمرد.

نگارنده کتاب، پس از پایان هر درس، تمریناتی را برای دانشجو تهیه کرده است که این تمرینات نیز ناظر به وجوه نظری و کاربردی دروس می باشد.

نقاط قوت کتاب صرف ساده

از نقاط قوت این کتاب می توان به مطالب زیر اشاره کرد:

در نگارش این کتاب ترتیب منطقی و مسلسل وار مطالب درسی رعایت شده است و همین امر سبب یادگری بهتر دروس برای فراگیران می شود.

کتاب هدایه فی النحو + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

همچنین برخی مباحث سخت و مشکل که در اکثر کتابهای موجود صرف و نحو به شکل پیچیده و بدون قاعده و ضابطه بیان شده است، در این کتاب به کشلی کاملا روشن و واضح و هدف مند و روش مند بیان شده است. از جمله آن مباحث می توان به مطلب نون تأید و اعلال اشاره کرد.

البته نویسنده این ویژگی را در کلیه دروس به کار برده است.

از دیگر نقاط قوت کتاب صرف ساده می توان به ارائه مباحث گوناگون بدون آوردن آرای اختلاقی و استثنائات موجود، اشاره کرد.

همچنین نگارنده در بیان و ارائه مطالب از مثال ها و وشاهد قرآنی و احادیث معصومین علیهم السلام استفاده کرده است که این خود یکی از نقاط قوت این اثر به شمار می رود.

برخی اشکالات وارده بر کتاب

در کنار نقاط قوت و مثبت کتاب صرف ساده، برخی موارد وجود دارد که می توان نسبت به آنها اصلاح و بازبینی انجام داد از جمله این موارد به مطالب زیر اشاره کرد:

مطلب اول اینکه بنا بر گفته خود مولف، عنوان کتاب با سطح مطالب آن تطابق ندارد. به این معنا که مباحث ارائه شده در کتاب صرف ساده نه تنها ساده نیست بلکه تا حد زیادی دشوار به نظر می رسد.

علاوه بر آن، کتاب تقریبا در بردارنده مباحث اصلی صرف و نیز مباحث جانبی آن می باشد که فهم و آموزش آن به زبان عربی چندان هم ساده به نظر نمی رسد.

دومین مطلب در خصوص این کتاب نیز این است که گذاشتن یک عنوان برای دو کتاب امری رایج نیست و خواننده را به پرسش می خواند که با فرض لزوم آوردن مقدمه ای برای ورود به مباحث صرف ساده، ازائه یک مطالب فشره از صرف ساده به زبان فارسی در حدی که یک کتاب مستقل به شمار رود و در عین حال بسیار خلاصه و ناقص باشد، تا چه میزان ضروری و مفید است؟

کتاب صمدیه + لینک دانلود رایگان
بخوانید:

از سوی دیگر متاسفانه، مولف مقدمه را بسیار خلاصه و در جد چند سطر بیان کرده است و از ذکر موارد ضروری مانند روش انجام کار، هدف از این نوشته، کاربردها و اصلاحات و یا دیگر اطلاعاتات مرتبط با اثر خود داری کرده است.

در نهایت می توان به این موضوع اشاره کرد که در برخی پی نوشت ها منابع مورد استفاده به طور کامل نیامده است و حتی از ارائه آدرس و مشخصات کامل منابع در انتهای کتاب تحت عنوان فهرست منابع نیز خودداری شده است.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع