مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

ماجرای خر دجال چیست؟! آیا دجال و خر او سمبلیک است یا واقعی؟

۱۹ آذر ۱۳۹۸

دجال و خر معروفش را در این مقاله از کافه نبات بشناسید…

دجّال کیست؟!

خروج دجّال و بروز فتنه هایی که به او و آمدنش مربوط می شود به عنوان یکی از علائم ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف یاد شده است.

بسیاری از دین پژوهان بر این باورند که احادیث مربوط به دجال و خر دجال و وقایع و فتنه هایی که دجال در جهان بر پا می کند جعلی است و منشاء اسلامی ندارد، بلکه از دین یهود و خرافه پردازی های این دین و توسط کعب الاحبار یهودی به اسلام راه یافته است.

از سوی دیگر در بررسی های انجام گرفته روی این دسته از روایات مشخص می شود که این روایات عمدتا در کتب و منابع و مصادر اهل سنت یافت می شوند و اندک راوایاتی که در این خصوص در منابع شیعی آمده است قابل انطباق بر سفیانی می باشد.

خر دجال

راوایاتی که در این خصوص در منابع شیعی آمده است قابل انطباق بر سفیانی می باشد.

در هر صورت خواندن مطالبی در مورد دجال خالی از لطف هم نیست.

دجال در کتاب های اهل سنت فردی است که ادعای ربوبیت می کند،
عمری طولانی دارد.
او را کسی می داندکه مرده ها را زنده می کند
کور را بینا و برص را شفا می دهد.
نهری از آب و نهری از آتش به همراه دارد و...

روایت هایی نیز از پیامبر گرامی اسلام و مولای متقیان حضرت علی علیه السلام علیهم السلام در مورد دجال وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم:

«پیش از قیامت ده امر حتمی واقع می‌شود: خروج سفیانی، دجّال، دود، دابّـه الارض، خروج قائم، طلوع خورشید از مغرب، نزول عیسی، فرو رفتن زمین در مشرق جزیره العرب، بیرون آمدن آتشی از قعر عدن که مردم را به سوی محشر براند.» خر دجال

همچنین محدّث قمی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل می‌کند که فرمودند: «چون او ظاهر شود، عالم را پر از فتنه و آشوب نماید و میان او و لشکر قائم جنگ واقع شود، بالأخره آن ملعون به دست حضرت حجّت یا عیسی بن مریم، به فرمان امام زمان کشته شود.»

معاد روحانی چگونه است؟ دلایل قرآنی بر معاد روحانی چیست؟
بخوانید:

در روایتی از امیرالمؤمنین علیه السلام نیز نقل شده که ایشان می‌فرماید: «او چشم راست ندارد و چشم دیگرش در پیشانی اوست و مانند ستارة صبح می‌درخشد. چیزی در چشم اوست که گویی آمیخته به خون است، وی در یک قحطی سخت می‌آید و بر الاغ سفیدی سوار است.»

همانگونه که بیان کردیم روایت هایی در خصوص دجال و فتنه هایی که در آخر الزمان ایجاد می کند وجود دارد ولی اندیشمندان و علمای اسلام در مورد دجال دیدگاه واحدی ندارند برخی او را یک شخص واقعی می دانند که خروج می کند و همره با آمدنش وقایع و فجایعی در جهان به وقوع می پیوندد.

برخی دیگر نیز او را یک سمبل معرفی کرده و معتقدند که دجال شخص واحد و معینی نیست و بلکه جریانی است که طی آن فتنه های بی شماری در جهان به وقوع می پیوندد.

سخن در مورد دجال را در همین جا کوتاه می کنیم و به خر دجال می پردازیم:

ماجرای خر دجال چیست؟!

در روایات هنگامی که از دجال سخن به میان می آید همراه او از مرکبی نیز سخن می گویند که دجال سوار بر آن است.

در بشتر روایاتی که از طریق اهل سنت به ما رسیده است این مرکب به الاغ یا خر تعبیر شده است. الاغی که فاصله بین دو گوش آن مسافتی طولانی است.

از جابر بن عبدالله انصاری نقل شده است که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و اله و سلم فرمود:

«همانا دجال الاغی دارد که بر آن سوار می شود و فاصله بین دو گوش آن یک میل است»

در روایتی دیگر نیز که از پیامیر روایت شده است به غیر عادی بودن خر دجال اشاره شده است:

«همانا مرکب دجال الاغی عقیم است که فاصله میان دو گوش او بیش از یک میل است»

البته در میان روایت هایی که در برخی منابع و کتب شیعی از الاغ یا خر دجال آمده است نیز صفاتی با همین مضمون به آن مرکب داده شده است.

صیحه آسمانی چیست؟ چگونگی و کیفیت صیحه آسمانی
بخوانید:

چنانچه در روایتی محمد بن مرون از امام صادق علیه السلام نقل می کند:

«دجال الاغی سرخ رنگ دارد که فاصله بین هر گام او یک میل است»

در روایتی دیگر چنین آمده است:

«اصبغ بن نباته از حضرت امیرالمومنین علیه السلام در مورد مرکب دجال پرسید. حضرت در پاسخ او فرمودند: همانا فاصله گام های مرکب دجال یک میل است و زمین زیر پایش یک میل یک میل طی می گردد.»

با مروری بر این روایات و بررسی هایی که اندیشمندان مسلمان در خصوص خر دجال انجام داده اند گمان اینکه این موجود نیز یک موجود سبملیک باشد وجود دارد.

گفته می شود اگر مقصود از این مرکب یک موجود واقعی باشد و معنای ظاهری روایات را قبول کنیم در این صورت مرکبی که فاصله بین هر دو گوش او یک میل باشد دارای حجم بزرگی خواهد بود که حدود یک کیلومتر می شود به همین دلیل پدیده ای به این شکل بر جریانی که طبیعی و عادی باشد منطبق نیست.

مطلب مهمی که دراین خصوص وجود دارد این است که چه خر دجال واقعی باشد یا سمبلیک، دجّال هم می تواند یک فرد واقعی باشد و هم یک سمبل.

شاید بتوان مرکب دجال را با توجه به پیشرفت های روز افزون علم و حکمفرمایی انسان بر امکانات زمینی و هوایی به یکی از ابزار انتقال تشبیه کرد ولی یک انسان نیز می تواند به آنها دسترسی داشته باشد پس دجال در هر صورت می تواند هم یک انسان باشد و هم یک جریان فکری.

البته سید محمد صدر پس از بررسی این روایات معتقد است که دجال تفکر و سمبلی است که همه اقصی نقاط جهان را در می نوردد و هیچ جای زمین باقی نمی ماند.

سپس سید محمد صدر می گوید:

«این همان چیزی است که ما می بینیم که چگونه تفکر اروپایی به تمام نقاط زمین رسیده است و هیچ دولتی را نمی بینیم که متأثر از افکار اروپایی نباشد. که مقصود از اروپا هر دو بخش سرمایه داری و سوسیالیستی آن است که هر دو دشمن با اسلام و مجسمه راستین و روشنی از دجال می باشند.»

پرونده اعمال در قرآن کریم چگونه توصیف شده است؟
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع