مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

خروج سفیانی به چه معناست؟ سفیانی کیست و هنگام خروج او چه باید کرد؟

۱۹ آذر ۱۳۹۸

یکی از نشانه های حتمی ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خروج سفیانی است؛ مقاله کافه نبات این علامت از علائم ظهور را مورد بررسی قرار داده است همراه ما باشید با این مطلب:

سفیانی؛ نشانه ای برای ظهور

سفیانی کیست؟ چه اقداماتی انجام می دهد؟ ایا خروج او جزو حتمیات و نشانه های ظهور می باشد؟ چه زمانی خروج می کند؟و…

شاید همه ما دوست داشته باشیم پاسخ همه این سوالات و سوالات نظیر آنها را بدانیم.

و یا حتی با حوادث زمان خویش بسنجیم و آنها را وقایع امروزمان تطبیق دهیم. تا هر چه زودتر به زمان ظهور حضرتش نزدیک شده و شاهد جهانی باشیم که سراسر عدالت است نه ظلمی که انسان را به تنگنا کشانده است.

خروج سفیانی
خروج سفیانی

روایات زیادی در زمینه علائم ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود دارد که در آنها به بیان برخی علائم به عنوان علائم حتمی ظهور و برخی دیگر نیز به عنوان علائم عام و غیر حتمی ذکر شده است.

یکی از علائم حتمی ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خروج سفیانی ذکر شده است.

در روایات شیعی و سنی سفیانی به عنوان اولین نشانه و اولین علامت ظهور امام زمان علیه السلام ذکر شده است. هرچند برخی معتقدند که احادیث مربوط به سفیانی در زمان بنی امیه به دلیل بازگشت آنها به حکومت و قدرت جعل شده است ولی از نظر دین پژوهان و متخصصان مباحث روایی و رجال این امر رد شده است و خروج سفیانی به عنوان یکی از علائم حتمی و جزو اولین نشانه های قیام قائم علیه السلام ذکر شده است.

شیخ صدوق در کمال الدین، از امام صادق علیه السلام در حدیث معتبری در مورد خروج سفیانی چنین نقل کرده است:

قَبْلَ قِیامِ الْقَائِمِ خَمْسُ عَلَامَاتٍ مَحْتُومَاتٍ الْیمَانِی وَ السُّفْیانِی وَ الصَّیحَةُ وَ قَتْلُ النَّفْسِ الزَّکیةِ وَ الْخَسْفُ بِالْبَیدَاء.

پیش از قیام قائم پنج نشانه حتمی است: یمانی، سفیانی، صحیه آسمانی، شهادت نفس زکیه و خسف بیداء.

و نیز مرحوم کلینی در کتاب الکافی، در حدیثی معتبر، از امام صادق علیه السلام روایت کرده است:

خَمسُ عَلاماتٍ قَبلَ قِیامِ القائمِ الصَّیحَةُ وَ السَّفیانِیُّ وَ الخَسفُ وَ قَتلُ النَّفسِ الزَّکیَّة وَ الیَمانِیُّ

پیش از قیام قائم، پنج علامت وجود خواهد داشت: ندای آسمانی، سفیانی، خسف و فرو رفتن (لشکر سفیانی) در زمین (بیداء)، شهادت نفس زکیه و یمانی.

همچنین شیخ صدوق در کتاب کمال الدین، در روایتی از امام صادق علیه السلام، در مورد خروج سفیانی به عنوان یکی از علائم ظهور چنین آورده است:

السُّفْیانِی مِنَ الْمَحْتُومِ وَ خُرُوجُهُ فِی رَجَب.

پس در اینکه سفیانی و خروج او به عنوان یکی از علائم حتمی ظهور می باشد شکی نیست اما سفیانی کیست؟

از سفیانی بیشتر بدانیم…

روایاتی که از سفیانی و حوادث مربوط به او صحبت می کند، هنگام توصیف شخصیت او از واژه های چون «سفیانی» و «ابن آکله الاکباد» استفاده کرده است.

البته در منابع اهل سنت نیز مانند کتب شیعی از سفیانی یاد شده است و در مجموع روایت های شیعی و سنی ۸ نام برای سفیانی بر شمرده شده است.

به دلیل اینکه برخی از این روایات دارای ضعف سندی می باشد علما و اندیشمندان مسلمان در خصوص نام او با قطعیت سخن نگفته اند.

از حضرت امام صادق علیه السلام نیز روایت شده است که شخصی پرسید نام سفیانی چیست و حضرت در جواب فرمودند:

و ما تصنع باسمه إذا ملک کور الشام الخمس: دمشق، حمص، فلسطین، الاردن و قنسرین، فتوقعوا عند ذلک الفرج

با نام سفیانی چکار داری؟ وقتی او مناطق پنج‌گانه شام شامل: دمشق، حِمص، فلسطین، اردن و قنّسرین را تصرف کرد، منتظر فرج باشید.

اما توصیفاتی که در مورد سفیانی آمده است به شرح زیر است: (خروج سفیانی)

السفیانی، من ولد الشیخ، ابن صاحب الوصیات، من ولد ‌صخر، من ولد ابی‌سفیان، من ولد معاویه، ابن‌آکلۀ‌الاکباد، کلب و …

در مورد نسب سفیانی نیز چنین آمده است که نسب پدری اش به بین امیه و مادری اش به قبیله بنی کلب می رسد. حضرت امر المومنین در این خصوص فرمودند:

«… هو من بني‌أميّة، و أخواله كلب … .»

«… او از تبار بني‌اميه و دايي‌هايش از قبيلة كلب است … . »

در اینکه سفیانی از نسل ابوسفیان می باشد بر طبق ا ین روایات شکی نیست و شهرت او به سفیانی نیز موید این مطلب است ولی اقوال مختلفی وجود دارد که سفیانی از نسل کدام یک از فرزندان ابو سفیان می باشد.

هنگام خروج سفیانی چه کنیم؟!

در ادامه روایاتی که در خصوص خروج سفیانی وارد شده است وظایف شیعیان نیز در برابر حوادث و وقایع خروج وی ذکر شده است:

وَ كَفَى بِالسُّفْيَانِيِّ نَقِمَةً لَكُمْ مِنْ عَدُوِّكُمْ وَ هُوَ مِنَ الْعَلَامَاتِ لَكُمْ مَعَ أَنَّ الْفَاسِقَ لَوْ قَدْ خَرَجَ لَمَكَثْتُمْ شَهْراً أَوْ شَهْرَيْنِ بَعْدَ خُرُوجِهِ لَمْ يَكُنْ عَلَيْكُمْ بَأْسٌ حَتَّى يَقْتُلَ خَلْقاً كَثِيراً دُونَكُمْ فَقَالَ لَهُ بَعْضُ أَصْحَابِهِ فَكَيْفَ نَصْنَعُ بِالْعِيَالِ إِذَا كَانَ ذَلِكَ قَالَ يَتَغَيَّبُ الرِّجَالُ‏ مِنْكُمْ عَنْهُ فَإِنَّ حَنَقَهُ وَ شَرَهَهُ إِنَّمَا هِيَ عَلَى شِيعَتِنَا وَ أَمَّا النِّسَاءُ فَلَيْسَ عَلَيْهِنَّ بَأْسٌ إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى قِيلَ فَإِلَى أَيْنَ مَخْرَجُ الرِّجَالِ وَ يَهْرُبُونَ مِنْهُ فَقَالَ مَنْ أَرَادَ مِنْهُمْ أَنْ يَخْرُجَ، يَخْرُجْ إِلَى الْمَدِينَةِ أَوْ إِلَى مَكَّةَ أَوْ إِلَى بَعْضِ الْبُلْدَانِ ثُمَّ قَالَ مَا تَصْنَعُونَ بِالْمَدِينَةِ وَ إِنَّمَا يَقْصِدُ جَيْشُ الْفَاسِقِ إِلَيْهَا وَ لَكِنْ عَلَيْكُمْ بِمَكَّةَ فَإِنَّهَا مَجْمَعُكُمْ وَ إِنَّمَا فِتْنَتُهُ حَمْلُ امْرَأَةٍ تِسْعَةُ أَشْهُرٍ وَ لَا يَجُوزُهَا إِنْ شَاءَ اللَّه‏.

سفیانی برای عذاب دشمنان شما بس است و از جمله نشانه‌هایی برای شماست (برای فهم نزدیکی ظهور) علیرغم اینکه این فاسق شورش کرده، شما یک یا دو ماه پس از خروج او از جای خود تکان نخورید. ناراحتی به شما نخواهد رسید تا جمع زیادی از غیر شما( غیر شیعیان) را بکشد. برخی اصحاب پرسیدند وقتی اینگونه شد برای خانواده و عیال چه تدبیری بیندیشیم؛ امام فرمود مردان خود را از او مخفی کنید. عقده و کینه او متوجه شیعیان ماست اما بر زنان باکی نیست ان‌شاء‌الله. پرسیده شد بس مردان به کجا فرار کنند امام فرمود شیعیانی که میخواهند از دست سفیانی بگریزند به مدینه یا مکه یا دیگر شهرها(غیر از منطقه شام و عراق) بروند. سپس فرمودند: البته به مدینه نروید؛ زیرا سپاه مرد فاسق (سفیانی) به آن جا حمله خواهد کرد، بلکه بر شما باد به مکه؛ چرا که آنجا محل اجتماع شماست.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع