مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

خالی بندی یعنی چه؟ تاریخچه جالب «خالی بستن»

۱۸ آذر ۱۳۹۸

خالی بندی سوتی دادن و اصطلاحاتی از این دست این روزها در مکالمات مردم رواج بیش از پیش یافته است. شهروندان از هر طبقه اجتماعی که باشند با استفاده از این اصطلاحات به دقیق ترین شکل ممکن منظور خود را بیان می کنند. اصطلاحات و ضرب المثل ها معمولا در پشت پرده یک عقبه تاریخی دارند که آشنایی با آنها می تواند به استفاده بهتر از ضرب المثل ها و اصطلاحات کمک کند.

به هر اندازه که یک ملت فرهنگ، آداب و رسوم و اعتقادات غنی داشته باشد به همان میزان ضرب المثل ها و حکایات و کنایه ها در آن ملت از تنوع و تکثر بیشتری برخوردار است. در این راستا، باید گفت که ملت ایران به دلیل داشتن یک تاریخ و تمدن کهن، در ادبیات خود گنجینه هایی فاخر از ضرب المثل ها و کنایه ها را دارد.

با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید تا معنای دقیق خالی بندی را بفهمید.

خالی بندی

خالی بندی جزئی از دانش عامیانه

ضرب المثل ها و اصطلاحاتی مثل «خالی بستن» جزئی از فولکلور یا ادبیات عامیانه یک ملت و کشور می باشد که بسیاری از آنها سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل شده اند بدون اینکه ریشه و خاستگاه علمی داشته باشند. به عبارت دیگر نمی توان گفت که ضرب المثل ها براساس علم و منطق شکل گرفته اند.

براساس اصول روانشناسی نمی توان ملتی را پیدا کرد که رفتار تمام مردمش منطقی و حساب شده باشد. براین اساس می توان گفت که هیچ ملتی بدون ضرب المثل نمی باشد. به عبارت ساده تر باید گفت هرچه میزان حرکت شهروندان یک کشور از رفتار سنتی و غیر منطقی به سوی منطق و رفتارهای حساب شده سریع تر باشد، استفاده از ضرب المثل ها و کنایه ها نیز کاسته می شود، امری که در مکالمات امروزی شهروندان که توسط تکنولوژی محصور شده اند به وفور به چشم می خورد.

آشپزخانه کثیف چیست؟ توصیه هایی برای تهیه وسایل آشپزخانه کثیف
بخوانید:

نکته ای که در این میان اما مهم است ریشه داشتن اصطلاحات و ضرب المثل و حکم در ذائقه و نوع  نگرش مردمان یک سرزمین است، چیزی که از یک ملت تا ملت دیگر تفاوت می کند.

از کجا آمده است؟

اصطلاح خالی بندی امروزه به معنای دروغ گفتن و لاف زدن کاربرد زیادی در بین شهروندان ایرانی پیدا کرده است. بسیاری از مردم در مکالمات روزانه خود در حالی از این عبارت استفاده می کنند که خاستگاه دقیق آن را نمی دانند.

گفته شده پیشینه این عبارت به ده ها سال پیش یعنی زمان رضا شاه برمی گردد: داستان از این قرار است که در زمان رضا شاه بسیاری از پاسبان ها و نگهبانان که مسئولیت گشت زنی در سطح شهر را داشتند به دلیل کمبود اسلحه تنها غلاف خالی اسلحه یعنی همان جلد چرمی که اسلحه در آن قرار می گیرد را به کمر خود می بستند بدون اینکه اسلحه ای در کار باشد. شب گردها و دزدها وقتی از این موضوع مطلع شدند به سرعت به یکدیگر پیام دادند که طرف خالی بسته. منظور دزدان این بود که پاسپان ها برای ترساندن دزدان تنها غلاف خالی را به کمر می بندند. این اصطلاح اگرچه به سرعت فراگیر شد و بین مردم رواج پیدا کرد اما به هیچ عنوان به معنای دروغگویی نیست. این اصطلاح هیچ ارتباطی با دروغگویی ندارد.

معانی مختلف خالی بندی

همان طور که دیدید ریشه اصطلاح خالی بستن به زمان پهلوی بر می گردد، زمانی که برای ترساندن دزدان و شب گردها، نگهبانان اسلحه خالی به کمر می بستند. این واژه به تدریج توسط دزدها و برای اطلاع رسانی به یکدیگر استفاده و گسترش یافت. بسیاری از معانی امروزی مانند «دروغ گفتن، سخن نادرست بر زبان جاری کردن، گزافه گفتن و لاف زدن» که توسط شهروندان به کار می رود اما هیچ ارتباطی به معنای  اصلی این اصطلاح ندارد.

مساحت تنگه هرمز چقدر است؟
بخوانید:

احساس دلیل گسترش اصطلاح خالی بندی

همان طور که مشاهده کردید کاربرد اصطلاحات و ضرب المثل ها از جمله عبارت خالی بندی توسط افراد مختلف در جامعه ریشه و توجیه علمی ندارد و مردم براساس احساسات خود به استفاده از این واژه روی آورده اند. از سویی هم زبان فارسی همانند زبان انگلیسی به دلیل خاصیت «باز بودن» و شیوایی خاص خود سبب شده ضرب المثل ها و کنایه ها به راحتی از زبان های دیگر به این زبان نفوذ کرده به سرعت فراگیر شود. نکته دیگر در مورد ضرب المثل ها و کنایه این است که بسیاری از آنها به همان سرعتی که وارد زبان فارسی می شوند به همان سرعت منسوخ می گردند.

به عبارت ساده تر می توان گفت که کنایه ها و ضرب المثل ها نیز مانند اسم ها تاریخ مصرف دارند. یعنی مواردی که مثلا ده ها سال پیش بسیار رایج بودند ممکن است در زمان کنونی  اصلا  استفاده نشوند. عکس  این قضیه نیز صادق است: بسیاری از اصطلاحات رایج امروزی ممکن است هیچ ریشه ای در فرهنگ گذشته مردم نداشته باشد.

به هرصورت اینک که با معنای دقیق اصطلاح خالی بندی آشنا شدید، ممکن است از این به بعد هرگز از این واژه آنگونه که همگان استفاده می کند، استفاده نکنید. چون می دانید که داستان پیشت این واژه هیچ ارتباطی با مفهومی که انسان های  امروزی از گفتن آن دارند، پیدا نمی کند. موضوع دیگر شکل گیری ضرب المثل ها و کنایه هاست. براساس مفاهیم روانشناسی می توان گفت که شکل گیری ضرب المثل ها هیچ دلیل علمی و قابل توجیه ندارد چرا که مردم براساس احساسات و نحوه نگرش خود به موضوع بسیاری از اصطلاحات را ابداع می کنند.

برخی از این  اصطلاحات بین المللی هستند یعنی در بین ملل مختلف مشترک اند در حالیکه تعدادی دیگر ملی هستند و تنها به یک  ملت و کشور محصور شده در ملل دیگر معنا و مترادفی ندارد. در این میان اما زبان فارسی به دلیل وسعت کاربرد و فرهنگ و تمدن غنی فارسی زبانان به ویژه ایرانیان در بخش ضرب المثل ها و کنایه ها از هر زبان دیگری پربار تر است، البته اگر احساسی بودن فارسی زبانان را نادیده بگیریم!

اولین پمپ بنزین ایران کجا ساخته شد؟ ویژگی های منحصر به فرد قدیمی ترین پمپ بنزین
بخوانید:
اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع