مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

حکم شرعی سگ در خانه چیست؟ نظر مراجع تقلید درباره نگهداری سگ

۱۳ آذر ۱۳۹۸

نگهداری از حیوانات در منزل در حال حاضر به عنوان یک اقدام حیوان دوستانه و البته روشنفکرانه قلمداد می شود. هرچند اسلام بیش از هر دین و آئین و مذهب دیگری به حقوق حیوانات اهمیت داده و همواره انسان را به رعایت آن توصیه و سفارش کرده است ولی برخی از حیوانات علی رغم مفید بودن شان از نظر اسلام در همجواری و زندگی با انسانها شرایط و ویژگی های خاصی دارند. سگ یکی از این حیوانات است و ما در این مقاله از کافه نبات به بررسی حکم شرعی سگ و نگه داشتن آن در منزل از دیدگاه اسلام می پرداریم.

حکم شرعی سگ
حکم شرعی سگ

حکم شرعی سگ و نگه داشتن آن در منزل

اکثر کسانی که سگ در منزل نگهداری می کنند معتقدند که این حیوان می تواند یک همبازی خوب برای فرزندان و یا محافظ پر قدرت برای خانواده به شمار برود. (انواع حیوانات خانگی که می توان آنها را حتی در آپارتمان های کوچک نگهداری کرد) حکم شرعی سگ

این مسأله که آیا واقعا وجود سگ در خانه می تواند در بچه داری و محافظت از فرزندان خردسال و حتی به عنوان همبازی برای فرزند تان کمکی باشد یا نه موضوعی است که اختلافات زیادی را به دنبال داشته است.

بسیاری از کسانی که طرفدار نگهداری سگ در منزل هستند معتقدند که وجود یک سگ در خانه می تواند حس بخشنده بودن را به فرزندان منتقل نماید همچنان که نترسیدن از حیوانات، آزار نرساندن به آنان و حتی مسئولیت پذیری را می تواند با داشتن یک سگ بیاموزد.

بسیاری از دوستداران حیوانات و طرفداران نگهداری آنها در منزل در کنار دیگر اعضای خانواده بر این باورند که بچه ها مهربانی و عشق را با آب و غذا دادن به سگ ها می آموزند و اصلا وجود آنها در منزل سبب کاهش استرس در منزل می شود.

از سوی دیگر معتقدند که وجود سگ در منزل سبب می شود که افراد با خیال راحت به کارهای روزانه مشغول شده و در مواقع نیاز ماننند بیدار شدن کودک و یا مشکلات دیگری که ممکن است کودک با آن ها روبرو شود سگ به یاری افراد خواهد آمد و همین امر سبب می شود که نگاه به سگ به عنوان یک شریک کاری و یا محافظ فرزند تغییر یابد.

حکم شرعی استخاره از نظر مراجع تقلید
بخوانید:

در سمت مقابل این دیدگاه، نظریه دیگری نیز در میان عامه مردم وجود دارد که معتقدند که وجود سگ یا حیوانات دیگر در منزل در کنار سایر اعضای خانواده هر چند کار جذاب و سرگرم کننده ای به شمار می رود ولی معایبی دارد که نمی توان آنها را نادیده انگاشت.

این دسته از افراد معتقدند که نگهداری از سگ کار چندان ساده و راحتی به نظر نمی رسد و همجواری آنها در کنار اعضای خانواده سبب می شود که به بسیاری از موارد توجه خاص و کافی داشته باشید. حکم شرعی سگ

همچنین مراقبت های روزانه از سگ در خانه به مسئولیت های روزانه تان می افزاید به عنوان مثال شما باید به طور مرتب سگ تان برای دستشویی ببرید تا درمحل زندگی خرابکاری نکند حتی در مواقعی که در بیرون از منزل به سر می برید ممکن است سگ نتواند کنترلی روی ادرار یا مدفوعش داشته باشد.

از دیگر سو سگ به میزان قابل توجهی نیاز به تکاپو و تحرک و جست و خیز دارد، به همین سبب شما باید این امکان را برای سگ فراهم کنید که بتواند فعالیت و تحرک داشته باشد.

غدد تعریق سگ ها در زیر پنجه های آنان قرار دارد و بهداشت این قسمت از بدن سگ بسیار حائز اهمیت تلقی می شود.

اگر سگ عقیم نباشد ممکن است دردسرهای زیادی برای شما بوجود بیاورد و بعلاوه اینکه سگ ها مانند اسنان های مستعد ابتلا به بیماری های مختلف از جمله فشار خون و دیابت و … هستند.

این مسائل و بسیاری مسائل نظیر اینها سبب می شود که بسیاری از افراد نخواهند مسئولیت نگهداری از سگ را در منزل بپذیرند و معایب نگهداری سگ را بیش از مزایای آن می دانند.

اما نظر اسلام نیز در خصوص نگهداری سگ دز منزل چیزی جدای از دو دیدگاه فوق می باشد. اسلام با اینکه به توصیه های زیادی به رعایت حقوق حیوانات کرده است و در جای جای دستورات و فرامین اسلامی و روش و منش پیشوایان دینی ما مهربانی با حیوانات و نیکی کردن به آنها به وفور به چشم می خورد اما در خصوص سگ نظر متفاوت و خاصی دارد.

حکم شرعی استخاره از نظر مراجع تقلید
بخوانید:

از نظر اسلام نگهداری سگ به خودی خود سبب ایجاد مشکل نمی شود و هر کسی مایل باشد می تواند سگ داشته باشد ولی خود سگ را نجس می داند و به همین دلیل زیستن با سگ ها برای کسانی که مقید به فرامین اسلامی هستند کمی با مشکل روبرو می شود. حکم شرعی سگ

از دیگر سو در مبحث خرید و فروش نیز بحثی مطرح می شود که اگر شی ای منفعت عقلائی نداشته باشد خرید و فروش آن نیز در اسلام دارای اشکال خواهد بود از این رو اسلام تنها خرید و فروش سگ های نگهبان یا سگ های پلیس و یا سگ هایی که به هر جهت دارای منفعت عقلائی هستند را جایز می داند.

پس اسلام با نگهداری سگ به ذات خودش مشکلی ندارد ولی ارتباط با سگ از جهت نجس بودن و همچنین خرید و فروش سگ های تزئینی و خانگی را دارای اشکال می داند.

در ادامه به بیان نظر مراجع محترم عظام در مورد نگهداری سگ می پردازیم:

نظر مراجع محترم عظام در خصوص نگهداری سگ

آیت الله خامنه ای:

نگهداری سگ غیر از سگ گله و شکاری و نگهبان مذموم است و اگر این کار تشبه به غیرمسلمانان باشد و باعث ترویج فرهنگ آنان گردد و یا باعث آزار و اذیت همسایگان گردد، حرام است.
در مورد خرید و فروش متعلقات سگ،به طور کلی اینگونه امور اگر باعث ترویج عمل باطل محسوب می شود، جایز نیست. (حکم شرعی سگ)

آیت الله مکارم شیرازی:

نگهداری سگ اگر به قصد استفاده مشروع و عقلایی مثل نگهبانی باشد، اشکالی ندارد؛ولی خرید و فروش و نگهداری سگهای زینتی و امثال آن جایز نیست و اگر فایده این وسایل منحصر در سگهای زینتی و خانگی باشد خرید و فروش آن اشکال دارد.

آیت الله سیستانی:

خرید و فروش سگ جایز نیست،مگر سگ شکار ولی نگهداری آن اشکال ندارد.اگر چه نجس است و نماز خواندن در خانه ای که سگ در آن نگهداری می شود مکروه شمرده شده است.

حکم شرعی استخاره از نظر مراجع تقلید
بخوانید:

نگهداری سگ در منزل از دید پیامبر و ائمه (ع)

پیامبر(ص) فرمود: خانه ای که سگ در آن باشد، ملائکه الهی به آن در نمی آیند.
امیرمومنان علی (ع) فرمود: از نگهداری سگ در خانه بپرهیزید.

امیر مومنان فرمود: در نگهداری سگ خیری نیست، مگر در سگ شکاری برای نگهبانی و سگ همراه گله گوسفندان. (حکم شرعی سگ)

امام صادق (ع) می فرمایند: در خانه ای که در آن سگ نگهداری می شود، نماز گزارده نمی شود، زیرا فرشتگان داخل خانه ای که در آن سگ نگهداری شود نمی گردند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع