مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

حکم شرعی استخاره از نظر مراجع تقلید

۳ دی ۱۳۹۸

حکم شرعی استخاره و لزوم عمل به پاسخ آن، استفتائات در این زمینه و عمل کردن بر خلاف استخاره موضوعاتی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

حکم شرعی استخاره از نظر مراجع تقلید

استخاره در معنای لغوی یعنی طلب خیر کردن، اما در اصطلاح و آنچه که در میان عموم رایج است، مراجعه به قرآن و کمک و مشورت گرفتن از خداوند برای انجام و یا ترک یک عمل می باشد.

استخاره به عنوان یک سنت به زمان نبی گرامی اسلام (ص) بر می گردد که البته آن استخاره ای که پیامبر اسلام به یاران خود آموخت صورتی از نماز و دعا بود.

اما این روزها برای استخاره کردن، یک نیت و باز کردن قرآن و خواندن متن آن کفایت می کند. به این ترتیب که به اولین خط صفحه ای که در سمت راست باز می شود می توان استناد کرد.

اگر محتوا و معنای آیه ای که برای شما باز شده است از رحمت و یا امر خیر حکایت داشت انجام دادن کاری که مورد نظرتان است ایرادی ندارد.

اما اگر آیه ای که در سطر اول صفحه سمت راست مشاهده می کنید از غضب و عقوبت و امثال اینها سخن گفته باشد، استخاره شما خوب نیامده است.

حکم شرعی استخاره

حکم شرعی استخاره در برخی استفتائات آمده که به برخی از آنها در ادامه این مطلب پرداخته شده است.

از آیت الله خامنه ای در مورد استخاره سوال شده است که آیا عمل به استخاره واجب است یا خیر، ایشان در جواب می فرمایند که “الزام شرعی در عمل به استخاره وجود ندارد ولی بهتر است بر خلاف آن عمل نشود”.

سوال دیگری که در این زمینه و برای رفع شبهات در خصوص این عمل و حکم شرعی استخاره آمده است این
گونه گفته شده که بنا بر آن چه که شنیده ایم، در کار خیر نیاز به استخاره نیست، سوال اینجاست که آیا در مورد کیفیت انجام یک کار و یا مشکلاتی که ممکن است به در بین کار به وجود بیاید آیا نیاز به استخاره هست یا خیر؟

حکم شرعی سگ در خانه چیست؟ نظر مراجع تقلید درباره نگهداری سگ
بخوانید:

حضرت آیت الله خامنه ای در پاسخ به این سوال فرموده اند: استخاره برای رفع تردید و حیرت در کارهای غیر حرام است. حالا ممکن است این تردید در اصل کار شما پیش بیاید و یا در چگونگی انجام دادن آن.

لذا در کارهای خیر که تردید و حیرتی در کار نیست حاجت به استخاره نیست و این که استخاره برای آگاه شدن از آینده یک شخص و یا یک عمل نمی باشد.

بعضی ها سوال کرده اند که حکم شرعی استخاره با قرآن در خصوص گرفتن طلاق و یا عدم آن چیست و اگر شخصی در این خصوص استخاره کند و به آن عمل نکند چه حکمی دارد؟

در جواب به این سوال آمده است که، این که شما بخواهید با قرآن و یا تسبیح استخاره کنید اختصاص به شخص و
یا امر خاصی ندارد بلکه در هر امر مباحی که در مورد آن تردید وجود دارد و شخص توانایی اتخاذ تصمیم ندارد می توان از استخاره استفاده کرد.

این که شما به استخاره ای که انجام شده است عمل کنید و یا نه، وجوبی وجود ندارد، هر چند بهتر است که انسان در این زمینه مخالفت نکند.

در جواب شخصی که سوال کرده اند حکم شرعی استخاره در مسائل سرنوشت سازی مانند ازدواج چیست آمده است که، خوب است انسان در هر امری که می خواهد راجع به آن تصمیم بگیرد و انجام دهد دقت زیادی کند و با افرادی که در این زمینه تجربه دارند مشورت هایی داشته باشد، در صورتی که با انجام این کارها همچنان تردید داشت می تواند استخاره بگیرد.

سوال دیگری که در این زمینه مطرح شده ، وسواس در استخاره است و این که آیا چند بار استخاره برای یک عمل صحیح می باشد یا خیر؟

در جواب این سوال این گونه آمده است که: از آنجا که استخاره برای رفع تردید و حیرت است و با انجام استخاره اول این تردید بر طرف می شود تکرار آن معنا ندارد مگر این که موضوع مورد استخاره تغییر کند.

حکم شرعی سگ در خانه چیست؟ نظر مراجع تقلید درباره نگهداری سگ
بخوانید:

در مورد حکم شرعی استخاره در خصوص انجام آن از طریق اینترنت و تلفن همراه نیز سوالات زیادی مطرح است. آیت الله مکارم شیرازی در این زمینه فرموده اند:

درصورتی که یک شخص حقیقی نتیجه عمل استخاره را اعلام کند و یا یک نرم افزار کامپیوتری طوری طراحی شده باشد که آغاز یکی از صفحه های قرآنی را بدون اطلاع قبلی انعکاس دهد هیچ مانعی ندارد.

سوال دیگری که در این خصوص و در راستای رفع شبهات و حکم شرعی استخاره بیان شده این است که استخاره و تفأل برای خود و دیگران با استفاده از قرآن مشکلی ندارد؟

در جواب این سوال اکثر مجتهدین و علمای عظام فرموده اند که استخاره با قرآن ایرادی ندارد اما بهتر است از تفأل زدن با کلام الله مجید خودداری شود.

تجدید استخاره و وسواس در این زمینه سوال پر تکراری است که در اکثر استفتائات حتما پاسخی درباره آن آمده است. این که آیا در مورد امر خاصی مانند ازدواج و یا هر چیز دیگری تجدید استخاره جایز است یا خیر؟

اکثر علما و مجتهدین به اتفاق در این زمینه گفته اند که، در هیچ موردی تجدید استخاره صحیح نمی باشد، مگر این که مدتی از استخاره قبلی شما گذشته باشد و یا در شرایط موجود تغییر حاصل شده باشد.

اما آیا عادت کردن به استخاره در همه امور از کوچک و بزرگ، مهم و غیر مهم، باعث نمی شود از انسان سلب
اختیار و مسئولیت شود؟ این که در فلان انتخاب باید از علم و عقل استفاده می کردیم اما با گرفتن یک استخاره کار خود را راحت کرده و خیال خود را آسوده ساخته ایم آسیبی به روح ما وارد نمی شود؟

در پاسخ به این سوال هم علما این گونه گفته اند که، استخاره آن زمان باید انجام شود که انسان عقل خود را به کار
گرفته است، از علم خود استفاده کرده است و مشورت گرفتن از دیگران را نیز در این امر دخیل دانسته و همچنان دچار تردید و تحیر است، اینجاست که می توانیم به استخاره روی بیاوریم.

حکم شرعی سگ در خانه چیست؟ نظر مراجع تقلید درباره نگهداری سگ
بخوانید:

اگر قرار باشد که هر کدام از ما در مسائل ریز و درشت زندگی مان بدون توجه به عقل و علم و تجربه خود و دیگران فقط به استخاره اتکا کنیم، پاسخ دریافتی ما نیز قابل اتکا نخواهد بود.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع