مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

جسم برزخی چه ویژگی هایی دارد؟! حقایقی از جسم برزخی و دنیای پس از مرگ

۲۵ آذر ۱۳۹۸

هر فرد پس از مرگ از این جهان، در دنیای دیگری به حیات خویش ادامه می دهد تا هنگام رستاخیز که به فرمان خدا به ابدیت بپیوندد. زندگی پس از مرگ تا روز حشر را برزخ می نامند و بدنی که انسان در این مدت با آن به زندگی برزخی خود ادامه خواهد داد جسم برزخی نام دارد. همراه کافه نبات باشید تا حقایقی از جسم برزخی و دنیای پس از مرگ را با هم بخوانیم.

جسم برزخی

برزخ چیست و کجاست؟!

برزخ به فاصله میان دو چیز می گویند؛ راغِب اصفهانى در کتاب مفردات مى ‏نويسد:
«حد و فاصله بين دو چيز را برزخ گويند و از اين جهت به فاصله بين مرگ تا روز قيامت نيز برزخ گفته شده است».

همچنین در معنی واژه برزخ در مجمع الْبَحرين چنين آمده است:
«ما بين دنيا و آخرت -از هنگام مرگ تا برانگيختن اخروى- را برزخ گويند و هر كس بميرد وارد آن مى‏شود»

شيخ طبرسى نیز در کتاب تفسير خویش سه احتمال براى برزخ بيان داشته است:
۱ – واسطه و فاصله ميان مرگ تا برانگيختن از قبر. جسم برزخی
۲ – واسطه و حائل ميان مردگان و اهل دنيا تا روز قيامت.
۳ – فاصله و مدت زمان قبر تا روز قيامت»

در تفسير قمى نيز در خصوص معنی برزخ چنين آمده است:
«فاصله و ميانه دو چيز را برزخ گويند؛ و منظور از آن، ثواب و عقاب بين دنيا و آخرت است»

انسان در طول حیات خویش، عوالم متعددی را تجربه می کند از زندگی پیش از تولد تا حیات برزخی و در نهایت رسیدن به ابدیت و جاودانگی.

زندگی برزخی انسان با مرگ او از این جهان آغاز شده و کیفیت جدیدی می یابد.

و چنانچه از معنی واژه برزخ دانستیم فاصله میان مرگ و حشر دوباره او در قیامت برزخ نامیده می شود که حد متوسط میان دنیا و آخرت است.

پرونده اعمال در قرآن کریم چگونه توصیف شده است؟
بخوانید:

برخی خصوصیات این جهانی را دارد و در برخی ویژگی ها متفاوت از این دنیا است.

محدودیت زمانی دارد مانند این دنیا ولی جسم برزخی دارد متفاوت از این جهان.

جسم برزخی چیست؟!

در باور و اعتقاد اکثریت اندیشمندان مسلمان روح انسان پس از مرگ در یک قالب و بدن مثالی قرار می گیرد.

بدنی که از نظر ظاهر و قیافه درست همانند بدن انسان در طی زندگی اوست ولی ابعاد و خواص مادی را ندارد. جرم نداشته، وزن ندارد و دارای رنگ و ابعاد نیست و بسیار لطیف است.

مام صادق علیه السلام در زمینه شکل و قالب بدن و جسم برزخی چنین فرمودند: «هنگامی که خداوند، مومنی را قبض روح می کند او را در قالبی همانند دنیا قرار می دهد که با آن می‌خورد، می‌آشامد و اگر تازه وارد و آشنایی بیاید، او را به همان شکل که در دنیا بوده است، می شناسد.»

گفته می شود که روح انسان به گونه ای آفریده شده است که در هر عالمی که باشد متناسب با همان عالم درون قالب یا بدن و یا جسمی قرار می گیرد و هنگامی که در موقع مرگ روح از بدن خارج شد در قالب برزخی خویش آرام گرفته و تا قیامت در آن باقی خواهد ماند.

در آیات ۹۹ و ۱۰۰ سوره مومنون می خوانیم که:

حَتَّىٰ إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ؛ لَعَلِّي أَعْمَلُ صَالِحًا فِيمَا تَرَكْتُ ۚ كَلَّا ۚ إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا ۖ وَمِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَىٰ يَوْمِ يُبْعَثُونَ

(کافران در جهل و غفلتند) تا آن گاه که وقت مرگ هر یک از آنها فرا رسد، در آن حال گوید: بارالها، مرا به دنیا بازگردانید. تا شاید به تدارک گذشته عملی صالح به جای آرم. (به او خطاب شود که) هرگز نخواهد شد، این کلمه‌ای است که (از حسرت) همی بگوید (و ثمری نمی‌بخشد) و در برابر آنها عالم برزخ است تا روزی که برانگیخته شوند.

باقیات صالحات و مصادیق آن/ چگونه پس از مرگ نیز ثواب ببریم؟!
بخوانید:

این آیات به خوبی نشان می دهند که انسان پس از مرگ نیز دارای نوعی زندگی است و این زندگی قطعا با جسم مادی در جهانی که مادیت در آن راهی ندارد میسر نخواهد بود.

با توجه به روایات می توان بدن و جسم برزخی را اینگونه توصیف کرد، بدنی که مطابق با احکام و شرایط و هم سنج با آثار و عوالم برزخی می باشد. از بدن مادی و دنیایی کامل تر است و از بدنی که در قیامت انسان آن را همراه خواهد داشت پائین تر است.

از آنجایی که جسم برزخی از سنخ جسم مادی نیست که احکام دنیای مادی بر آن مترتب باشد ولی از سوی دیگر ین بدن و جسم برزخی پائین تر از بدن و جسم قیامتی است پس در شکل و هیأت فرد در جسم مادی او ظاهر می شود.

روایات بی شماری در این زمینه وجود دارد که این حقیقت را بیان می کند بدن برزخی انسان شبیه بدن دنیوی اوست. چنانچه از حضرت امام صادق علیه السالم روایت شده که ایشان فرمودند:

«ارواح مؤمنان (در برزخ) در بدن‏هايى شبيه بدن‏هاى دنيوى آنان است» بحارالانوار، ج ۶، ص ۲۶۸، روايت ۱۱۹

همچنین در روایت دیگری فرموده اند: «ارواح انسان‏ها (در برزخ) به صورت جسدهاى دنيوى‏اند» همان، ص ۲۶۹، روايت ۱۲۱٫

چنانچه در روایت های فوق دقت نمائید می بینید که امام صادق علیه السلام بدن و جسم برزخی را به «بدن‏هايى شبيه بدن‏هاى دنيوى» يا «در صورت جسدهاى دنيوى» كه بيانگر شباهت این ابدان به اجسام مادی آن است تشبیه کرده اند و نفرموده اند که این ابدان برزخی یکسان با ابدان مادی هستند.

شبيه اند از این جهت که شكل، مقدار و اندازه دارند، و هر فردی که می میرد مرده ديگر را در قالبی شبیه قالب مادی آن مشاهده كرده و او را مى‏شناسد.

و این دقیقا مانند خواب و بدن انسان در خواب است. چرا که انسان در خواب شکل و صورت خود را به همین شکل مادی و دنیوی آن در مواجهه با دیگران در رنج یا شادی می بیند ولی در حقیقت این بدن مادی او نیست ه در خواب همراه اوست چرا که در خواب می تواند بدون هیچ امکاناتی و بدون هیچ محدودیتی مسافت های طولانی را طی طریق کرده و یا با اراده ای از جایی به جای دیگر منتقل شود.

رقیب و عتید ، فرشته های همراه انسان که همه چیز را ثبت می کنند
بخوانید:

بسیاری از اندیشمندان بدن و جسم برزخی انسان را شبیه همین خواب دانسته اند.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع