مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

بولارد چیست و چه استفاده هایی دارد؟

۲۴ آذر ۱۳۹۸

اگر فیلم سینمایی مشهور و پرفروش تایتانیک را دیده باشید نیاز چندانی به دانستن بولارد چیست نخواهید داشت. در این فیلم قهرمانان اصلی در صحنه ای رومانتیک، روی بولارد کشتی عظیم ایستاده اند و همان طور که کشتی دل اقیانوس بی انتها را می شکافد، جک و رز داستان عاشقانه خود را در بهترین صحنه ممکن رقم می زنند.

با این حال اگر بازهم مفهوم بولارد چیست را به طور کامل نگرفته اید با ما در مجله اینترنتی کافه نبات همراه شوید.

بولارد چیست

اولین نکته در مطلب بولارد چیست آشنایی مختصر با تاریخچه رواج و گسترش این کلمه می باشد. بولارد در اصل یک کلمه انگلیسی ست که از سال ۱۹۰۰ میلادی به بعد کاربرد گسترده ای پیدا کرد. در مهندسی دریا و کشتیرانی، بولارد به قطعه ای ساخته شده از چدن گفته می شود که در عرشه کشتی یا روز اسکله می سازند تا طناب کشتی را به آن ببندند.

بولاردها ضخیم بوده معمولا از چدن ریخته شده ساخته می شوند. نوعی دیگر از بولارد به صورت موقت و برای جلوگیری از ورود جمعیت به یک بخش ساخته می شود. بولاردها می توانند از جنس های مختلفی چون فلزی، پلاستیکی و حتی چوبی ساخته شده با نام های تجاری گوناگون وارد بازار شوند. بولارد در واقع مهاری ست که از آن برای ثابت نگه داشتن کشتی هنگام پهلو گرفتن در اسکله استفاده می کنند. ابعاد و تعداد سوراخ های بولارد به نوع کشتی و مقدار باری که حمل می کند(تناژ) بستگی دارد.

بولارد چیست، از بولارد دریایی تا بولارد شهری

همان طور که مطلب بولارد چیست را مطالعه می کنید، توجه داشته باشید که بولاردها تنها به انواع دریایی خود خلاصه نمی شود. امروزه از بولاردها در سطح شهرها معابر نیز استفاده می شود. در گذشته نوع چوبی آن استفاده می شد اما امروزه از بولاردهای پلاستیکی و فلزی و حتی سنگی در بخش های مختلف شهر و برای ممانعت از ورود به یک محوطه استفاده می شود. بولاردها معمولا در اشکال مخروطی ساخته می شوند.

بولارد چیست

بولارد، روشی برای ارتقاء امنیت

نکته بعدی در مورد بولارد چیست، استفاده از این وسیله فلزی، پلاستیکی و حتی سنگی برای تأمین امنیت منازل، سازمان ها و دیگر مکان ها می باشد. بولارد یا راهبند در دنیای مملو از ناامنی امروز وسیله رایج برای فراهم ساختن امنیت به ویژه برای محل های زندگی به شمار می رود.

خالی بندی یعنی چه؟ تاریخچه جالب «خالی بستن»
بخوانید:

بولارد و کنترل ترافیک

موضوع بعدی در مورد بولارد چیست، استفاده از آن برای کنترل ترافیک در شهرها و خیابان ها و حتی کنترل اعتراضات خیابانی می باشد. همان طور که گفته شد این وسیله یکی از مهمترین وسایل ایجاد امنیت به شمار می رود. تصور کنید بولارد یا راهبندی وجود نداشت! در این صورت هر وسیله نقلیه ای به راحتی در هر مکانی از شهر و در هر خیابانی تردد می کرد و به این ترتیب امنیت در شهرها و نیز کنترل وسایل نقلیه کاری غیر ممکن بود. در مکان های نظامی مثل پادگان ها، ورودی شهرک های صنعتی، پالایشگاه ها، فرودگاه ها، مراکز بزرگ خرید و محل ها و مراکز مشابه نیز از بولارد استفاده می گردد.

انواع بولارد

حال که با بولارد چیست آشنا شدید، بهتر است نواع آن را نیز بشناسید. بولاردها با توجه به نوع کاربردشان ساخته می شوند و معمولا به انواع «بولارد میله ای، بولارد خوردو و بولارد ستونی» تقسیم می شوند.

بولارد ستونی

بولارد ستونی اغلب به صورت استوانه ای ساخته می شوند که در داخل زمین قرار می گیرند و با فشار دادن دکمه کنترل از سطح زمین خارج می شوند. بولارد ستونی بسته به نوع سیستم محرک خود به دو گروه «الکترومکانیک و هیدرولیکی» تقسیم می گردد.

بولارد الکترومکانیک

در این بخش از مطلب بولارد چیست، به معرفی بولارد الکترومکانیکی می پردازیم. همان طور که نامش نشان می دهد برای حرکت این نوع راهبند از یک موتور الکتریکی استفاده می شود. در این نوع بولارد ستونی، نیروی لازم برای حرکت توسط موتور الکتریکی به استوانه متحرک منتقل می گردد. سیکل کارکرد این نوع بولارد در مقایسه با نوع هیدرولیکی آن پایین تر بوده عمر کمتری دارد. هزینه نصب، تعمیر و نگهداری بولارد الکترومکانیکی در مقایسه با نوع هیدرولیکی بالاتر است.  امروز بولاردهای هیدرولیکی کاربرد بیشتری دارند.

بولارد هیدرولیکی

در ادامه معرفی بولارد چیست به راهبند هیدرولیکی می رسیم. در این نوع بولارد، نیروی لازم برای حرکت استوانه توسط فشار روغن موجود در بخش زیرین بولارد ایجاد می گردد. در این نوع بولارد محفظه روغن، موتور و پمپ هیدرولیک در فضای داخل استوانه قرار دارد. روش عملکرد بولارد هیدرولیکی به این صورت است که روغن خروجی پمپ با فشار بالا به یک سیلندر منتقل شده و با حرکت دادن پیستون داخل این سیلندر حرکت خطی استوانه متحرک ایجاد می شود. تعداد تردد بالا با ایمنی زیاد، عمر بالا و هزینه تعمیر و نگهداری مناسب از ویژگی های بولارد هیدرولیکی می باشد.

کشف معدن چگونه انجام می شود؟! مراحل ثبت و برآورد هزینه معدن
بخوانید:

اجزا و جنس بولارد ستونی

بولارد یا راهبند ستونی از چهار بخش «استوانه متحرک، سیستم محرک یا پیشران، مدار فرمان و محفظه قرارگیری تجهیزات» تشکیل شده است. جنس بولارد از فولاد می باشد و نصب آن در مقایسه با انواع دیگر دشتوار تر بوه نیازمند حفر یک حفره ۱٫۵ تا ۲ متری می باشیم. کل مجموعه بولارد که استوانه سیلندر و پمپ هیدرولیک درون یک محفظه قرار گرفته درون حفره جاسازی شده اطراف آن با بتن پر می شود.

از بولاردهای ستونی به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه بیشتر در مراکز نظامی، فعالیت های ضد شورش، جلوگیری از فعالیت های تروریستی و سفارت خانه ها استفاده می گردد. پولاد به کار رفته در این نوع بولارد می تواند ضربه ای به اندازه ۷۰۰ کیلو ژول را تحمل نماید، این مقدار انرژی(نیرو) با نیرویی که یک کامیون ۶ تنی با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت در برخورد با مانعی ایجاد تولید می کند برابر است.

راهبند های میله ای

در این بخش از مطلب بولارد چیست به راهبندهای میله ای اشاره می شود. این نوع راهبند ها بیشتر برای نشان دادن بسته یا باز بودن مسیرها در داخل شهرها مورد استفاده قرار می گیرد و مقاومت در آن اهمیت چندانی ندارد. اگر خودرو حتی سواری با سرعت کم به این نوع راهبند برخورد کند به راحتی شکسته می شود و خودرو تنها آسیب جزئی می بیند.

حال که بولارد چیست را شناختید و انواع آن را دانستید هنگام رانندگی مواظب باشید به یکی از آنها برخورد نکنید! البته اگر از نوع میله ای و ساخته شده از پلاستیک باشد عیبی ندارد! اما مواظب باشید یک زمانی با بولاردهای ستونی از جنس فولاد سرشاخ نشوید!

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع