مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

انواع ورزش سنگ نوردی / این ورزش برای چه کسانی مناسب است؟

۱۷ آذر ۱۳۹۸

سنگ نوردی و یا صخره نوردی ورزشی است که در آن فرد به وسیله یک طناب و دیگر ابزارهای مخصوص می تواند از صخره های طبیعی و یا دیواره های سالنی به صورت افقی و یا بالا و پایین حرکت کند.

انواع سنگ نوردی

  • دیواره نوردی
  • سنگ نوردی اسپورت
  • بولدرینگ
  • سنگ نوردی سالنی

دیواره نوردی از رشته ها سنگ نوردی است که در آن صعود چند مرحله ای انجام می شود، به این ترتیب که به وسیله چندین طناب، بالای دیواره های بلند ابزار گذاری می کند و در مدت زمان آن ممکن است بیش از یک روز طول بکشد. دیواره نوردی در دو حالت طبیعی یا همان کلاسیک و مصنوعی انجام می شود.

سنگ نوردی
سنگ نوردی

سنگ نوردی اسپورت صعود های کوتاه در این ورزش معمولا ۲۵ متر هستند و صعود کننده در این صعود به خود و توان بدنی اش متکی است.

 بولدرینگ در طبیعت حداکثر تا ۱۵ حرکت در مسیرهای کوتاه است که روی تخته سنگ هایی کوتاه انجام می شود و برای این کار باید دارای مهارت زیادی باشید زیرا طنابی در کار نیست اما برای حمایت از صعود کننده از تشک های مخصوصی به نام بولدرینگ پد استفاده می شود.

اما در سنگ نوردی سالنی فرد مانند بولدرینگ در طبعیت مسیرهایی کوتاه را با مهارت کافی روی دیواره طی می کند و بالا می رود. در بولدرینگ سالن یک حد مشخصی تعیین شده است.

شما به عنوان صعود کننده در بولدرینگ سالنی باید توجه داشته باشید که پایین ترین قسمت بدن تان نباید از فاصله چهار متری زمین بالاتر رود. در سالن تشک هایی برای کمک به صعود کننده قرار داده می شود و بعد از فعالیت روی آن می افتد.

در رقابت هایی که بدون طناب انجام می شود فرد صود کننده در سنگ نوردی سالنی می تواند بیش از یک تلاش روی مسیر پیش روی داشته باشد و امتیاز او با شمارش مسیرهایی که کامل کرده و تلاش های لازم مشخص می شود.

ترامپولین چیست ؟ فواید بی نظیر جستانه برای جسم و روح شما!
بخوانید:

سنگ نوردی سالنی

در ابتدای سنگ نوردی سالنی می خواستند سنگ نوردی اسپورت در طبیعت را شبیه سازی کنند، اما این فعالیت به تدریج خود، تبدیل به یک رشته ورزشی مستقل شد.

در نمونه سالنی سنگ نوردی، دیواره ها از چوب و یا فایبر گلاس ساخته شده اند و روی این دیوارها با پیچ و مهره گیره های مصنوعی تعبیه شده است. رشته سنگ نوردی سالنی به صورت کاملا مستقل زیر نظر فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی مشغول فعالیت است.

در سنگ نوردی سالنی سر طناب یا سختی مسیر از رشته های رایج محسوب می شود. در این رشته، صعود کننده مسیری را روی دیواره های بلند طی می کند و به سوی بالا می رود و در زمان صعود طنابی که به صندلی صعود متصل است را یکی یکی در اسلینگ می اندازد. شمارش گیره هایی که فرد گرفته است می تواند امتیاز او را مشخص کند.

یکی دیگر از رشته های سنگ نوردی سالنی سرعت است. در این رشته صعود کننده مسیری را که به صورت استاندارد توسط فدراسیون جهانی روی دیواره ۱۵ متری تعیین شده است، با حمایت از بالا به سرعت طی می کند.

سنگ نوردی در ایران

این رشته در ایران زیر نظور فدراسیون کوهنوری و صعود های ورزشی در حال فعالیت می باشد. برای اولین بار در مردادماه سال ۱۳۹۰ تیم شامل هفت مرد و سه زن تحت عنوان تیم میلی بزرگسالان سنگ نوردی به رقابت های جهانی به ایتالیا اعزام شدند.

 کسانی که در این ورزش نام آور هستند، رضا علی پور اهل قزوین، حمیدرضا توزنده، غلام علی برات زاده و فرناز اسماعیل زده می باشند.

دیواره هایی که در ایران برای صخره نوری وجود دارند یکی علم کوه در کلاردشت استان مازندران است که بلنداری آن ۴۵۰ متر می باشد.

دیواره بیستون از دیگر دیواره های سنگ نوردی ایرانی است که در استان کرمانشاه قرار دارد و بلندای آن ۱۲۰۰ متر می باشد. دیواره یافته در استان لرستان است و بلندی آن ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر می باشد.

لیست کامل لوازم کوه نوردی + توصیه های کابردی برای کوه نوردی
بخوانید:

دیواره لجور نیز جزء دیواره های شناخته شده است که مربوط به شازند اراک می باشد. در استان خراسان رضوی نیز  دیواره اخملد قرار دارد.

در استان البرز هم دیواره پل خواب قرار دارد که از پر ترددترین دیواره های سنگ نوردی ایران به شمار می رود.

این ورزش برای چه کسانی مناسب است

سنگ نوردی فعالیتی است که تقریبا در تمامی سنین به صورت مبتدی انجام می شود. در این ورزش فقط کافی است شما دارای اندامی متناسب باشید و از توانایی بدنی کافی برخوردار باشید و سلامت جسم تان تا جایی که بیماری تان مانع از انجام کار سنگ نوردی نشود.

در این ورزش کودکان هم می توانند فعالیت کنند، بچه هایی در سنین پنج سال هم اکنون در سطح کشور در حال انجام این فعالیت ورزشی هستند. برای این ورزش قدرت بدنی زیادی نیاز ندارد و هیچ مهارت خاصی به عنوان پیش نیاز این ورزش لازم نیست.

صخره نوردی

مزایای صخره نوردی

سنگ نوردی یک ورزش و فعالیت مهیج است و کسانی که به دنبال کسب تجربه های جدید هستند می توانند به این رشته روی بیاورند. این ورزش می تواند می تواند برای شما یک چالش روحی و جسمی فوق العاده باشد.

در سنگ نوردی عضلات مختلفی از بدن درگیر هستند، از عضلات شکم گرفته تا شانه ها، بازوها و انگشتان که به تدریج باعث افزایش انعطاف و قدرت عضلانی شما خواهد شد.

این فعالیت نیز مانند دیگر ورزش های ممکن است شما را دچار آسیب دیدگی کند و بیشتر از همه انگشتان فرد صعود کننده در معرض آسیب قرار دارد.

به دلیل این که انگشت ها تحمل وزن بدن را ندارند و این باعث کشیدگی و آسیب رسیدن به این عضو می شود. برخی اوقات نیز احتمال سقوط و در نتیجه آن آسیب دیدن گردن و کمر نیز از خطرات دیگری است که ممکن است در سنگ نوردی شما را تهدید کند.

لیست کامل لوازم کوه نوردی + توصیه های کابردی برای کوه نوردی
بخوانید:

اگر تمایل به فعالیت در این ورزش مهیج دارید به عنوان مبتدی و تازه کار وارد باشگاه های صخره نوری شوید و برای دیدن آموزش اقدام کنید.

در ابتدا هیچ کس در هیچ زمینه ورزشی مهارت ندارد، مربیان به شما کمک می کنند تا بتوانید مهارت های مورد نیاز در این ورزش را کسب کنید. در زمان مناسب به طبیعت می روید و تجربه های بیشتری کسب خواهید کرد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع