مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

انواع جنگنده های نظامی/ معرفی بهترین جنگنده های جهان

۱۸ آذر ۱۳۹۸

هواپیماهایی که برای هدف های نظامی و جنگی استفاده می شوند و برد پروازی آنها نیز دقیقا به همین منظور طراحی شده است را جنگنده می گویند. انواع جنگنده موضوعی است که نوشته پیش روی شما به آن پرداخته است.

انواع جنگنده

تاریخچه انواع جنگنده

هواپیماهای جنگنده یا شکاری سرعت بسیار بالا و مانورپذیری زیادی دارند که دارای سلاح هایی برای از بین بردن هواپیماهای دشمن می باشند.

جنگنده ها معمولا در مقایسه با دیگر هواپیماهای نظامی کوچکتر هستند و قابلیت سرنگون کردن بمب افکن های دشمن را نیز دارند.

تاریخچه تولید جنگنده های هوایی به اوایل جنگ جهانی اول بر می گردد. انواع جنگنده در ابتدا با بدنه های چوبی و سطوح پارچه ای ساخته می شدند.

از جنگنده ها در ابتدای تولید به عنوان هواپیماهای دیده بان استفاده می شد که توپخانه ها را راهنمایی می کردند. اما چندی نگذشت که آنها را مسلح کردند و برای نبرد با هواپیماهای جنگی دشمن مورد استفاده تاکتیکی قرار دادند.

در آخرین نفس های جنگ جهانی جنگنده هایی چون فوکر دی آلمان و اسپاد فرانسه سرعتی در حدود ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت را تجربه کردند.

اما همین جنگنده های در جنگ جهانی دوم تماما از جنس فلز ساخته شدند و سرعت آنها بیشتر از ۷۵۰ کیلومتر بر ساعت بود که می توانستند در ارتفاع ۱۲ هزار متری از سطح دریا به پرواز در بیایند.

انواع جنگنده در پایان جنگ جهانی دوم سرعت و قدرت بیشتری گرفت و تبدیل به جت های جنگنده شد. انواع جت های جنگنده در اواخر جنگ جهانی وارد میادین جنگی شدند، اما از آنجایی که چیزی از جنگ باقی نمانده بود نقش تاثیر گذاری نداشتند.

بعد از گذشت سال ها از تولید اولین جنگنده ها، تا کنون انواع جنگنده برای جنگ های مختلف ساخته و طراحی شده اند. جنگنده هایی با قدرتی بسیار بیشتر از تولیدات ابتدایی.

هواپیماهای جنگنده امروزی از وسایل و تجهیزات پیشرفته ای برخوردارند که به راحتی می توانند هدف های دشمن را پیگیری کنند. همچنین این جنگنده ها قادرند به طور هم زمان چند هدف را نشانه گیری کنند.

همه چیز درباره پیوند کلیه مصنوعی / اجزای تشکیل دهنده کلیه مصنوعی چیست؟
بخوانید:

انواع جنگنده های برتر

از میان انواع جنگنده های هوایی می توان جنگندۀ بوئینگ F/A را نام برد. این هواپیمای جنگی توسط شرکت مک دانل طراحی شد و در دست ساخت قرار گرفت. این جنگنده چند منظوره در سال ۱۹۹۵ ساخته شد.

بالاترین سرعتی که از این هواپیما مشاهده شده است ۱۹۱۵ کیلومتر بر ساعت است و مقدار صعود آن نیز ۸۸/۴۴ فوت در دقیقه محاسبه شده است.

از دیگر انواع جنگنده های هوایی که در لیست برترین ها قرار دارند جنگنده Dassault Rafale است. این جنگنده که یک جت چند منظوره می باشد توسط شرکت داسو ساخته شده است.

این جنگنده، هواپیمایی دو موتوره است و به عنوان یکی از بهترین انواع جنگنده در طول تاریخ به شمار می آید. از جمله توانایی های این جنگنده این است که می تواند به صورت هم زمان ۴۰ هدف را شناسایی کند و ۴ هدف را نیز هم زمان با هم مورد منفجر کند. نیروهایی هوایی کشورهای فرانسه، هند، قطر و مصر در حال حاضر قادر به استفاده از این فناوری هستند.

نسخه جدید این جنگنده هوایی که در سال ۲۰۱۶ بازسازی شده است قدرت و سرعتی برابر با ۱۳۹۰ کیلومتر بر ساعت را دارا می باشد.

یکی دیگر از انواع برتر جنگنده ها، هواپیمای Eurofighter typhoon می باشد که یکی از انواع پیشرفته جنگنده در جهان به شمار می آید.

برای ساخت این جنگنده چند منظوره کشورهای اسپانیا، آلمان، ایتالیا و انگلیس مشارکت و همکاری داشته اند. سرعت این جنگنده ۱۴۷۰ کیلومتر بر ساعت می باشد.

جنگنده سوخو نیز یکی از انواع پیشرفته ترین هواپیماهای جنگی است. این جنگنده در بسیاری موارد بر دیگر جنگنده ها برتری دارد. برای ساخت سوخو چیزی در حدود ۴۰ تا ۶۰ بیلیون دلار هزینه شده است.

بالاترین وزنی که سوخو می تواند حمل کند ۸ هزار کیلوگرم است و موتورهایی که برای جنگنده سوخو ساخته شده است برای پروازهای طولانی بسیار خوب عمل می کند.

هوش مصنوعی چیست ؟ کاربردها و انواع هوش مصنوعی
بخوانید:

در لیست انواع جنگنده های برتر جهان یکی دیگر از هواپیماهای جنگی که می توان از آن یاد کرد جنگنده فوق سریع F-35 است. این هواپیمای جنگی توسط لاکهید مارتین طراحی و ساخته شد و اولین بار در سال ۲۰۰۶ به پرواز در آمد.

جنگنده F-35  یکی از پرهزینه ترین و گران ترین سلاح های نظامی در طول تاریخ می باشد.

از دیگر انواع سلاح ها و جنگنده های برتر دنیا می توان به جنگنده F-15 اشاره کرد. این هواپیمای جنگی که دارای موتور دوگانه می باشد در سال ۱۹۷۶ میلادی برای اولین بار به پرواز در آمد. بالاترین سرعتی که این جنگنده می پیماید ۱۴۵۰ کیلومتر بر ساعت می باشد.

از دیگر بهترین جنگنده هایی که در جهان شناخته شده است هواپیمای جنگی F-22 است. این جنگنده نیز مانند F-23  توسط لاکهید مارتین طراحی و ساخته شد.

در حال حاضر این جنگنده به عنوان برترین هواپیمای جنگی دو موتوره شناخته می شود که دارای قابلیت مانور جنگی است. بالاترین سرعتی که این جنگنده می تواند بر ساعت بپیماید، ۱۹۶۳ کیلومتر بر ساعت است.

جنگنده چند منظوره

این هواپیمای جنگی، نوعی جنگنده است که برای انجام عملیات نظامی در انواع مختلف، طراحی شده است. واژه جنگنده چند منظوره برای اولین بار در مورد جنگنده اروپایی پاناویا تورنادو به کار برده شد.

جنگنده های هوایی در ابتدا به صورت تک منظوره عمل می کردند، یا فقط بمب افکن بودند و یا صرفا برای شکار استفاده می شدند. بعدها این عملکردها با یکدیگر ترکیب شدند و انواع جنگنده چند منظوره طراحی و به دست ساخت رسید.

جنگنده زمینی

جنگنده های زمینی نیز دسته ای دیگر از انواع جنگنده هستند که به هدف حمله های زمینی طراحی شده اند. این هواپیماهای جنگی در قیاس با جنگنده های دیگر قابلیت این را دارند که حملات دقیق تر از فاصله های نزدیک تر به هدف های زمینی دشمن انجام دهند. همچنین مقاومت بیشتری در مقابله با پدافند هوایی در فاصله های کوتاه را نیز دارند.

قلب مصنوعی چگونه کار می کند؟ جزئیاتی جالب درباره قلب آبیوکور
بخوانید:

جنگنده تهاجمی

این جنگنده ها نوعی از هواپیماهای جنگی چند کاره هستند که اولویت اول آن حمله به بمب افکن است و در درجه دوم دارای توانایی جنگ هوایی یا شکاری می باشند.

انواع جنگنده
انواع جنگنده </

جنگنده های، F-15، سوخو ۳۴، تورنادو، F-18 ای سوپرهورنت، میراژ ۲۰۰۰، جی اچ وی، F4 فانتوم و … اشاره کرد.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع