مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

اصحاب یمین چه کسانی هستند؟ ویژگی های اصحاب یمین در قرآن کریم

۲۳ آذر ۱۳۹۸

اصحاب یمین کسانی هستند که در روز قیامت خرسند و شادند و نامه اعمال شان را در دست راست می گیرند و در مقابل این گروه اصحاب شمال قرار دارد.

اصحاب یمین آن دسته از انسان ها هستند که با بهره مندی از توفیقات الهی به نعمت و برکت ویژه ای رسیده اند و قدم های بزرگی در زمینه خودسازی برداشته اند.

در این نوشته بخشی از ویژگی ها و شاخصه ها، جایگاه شان در روز قیامت و موقعیت ایشان در بهشت بر طبق آیات قرآن آمده است.

اصحاب یمین
اصحاب یمین

اصحاب یمین در قرآن

خداوند در قرآن کریم انسان ها را به سه گروه مومنان، کافران و منافقان تقسیم بندی کرده است. کافران و منافقان را در یک گروه واحد به نام اصحاب شمال معرفی می کند و مومنان در دسته سابقون و اصحاب یمین جای می گیرند.

سابقون آن دسته از کسانی هستند که در دنیا هر آنچه که وظیفه داشتند با اتمام سیر و حرکت وجودی و تکاملی به انجام رسانده اند و در بالاترین مقامات قرار گرفته اند.

بسیاری از کسانی که در این گروه ( سابقون ) قرار دارند، پیامبران، معصومین و اولیاء خاص خداوند هستند. به همین دلیل خداوند در قرآن ( سوره واقعه ) از آنها به عنوان گروه قلیل یاد کرده است “ثلة من الاولین و قلیل من الآخرین”

در کنار اصحاب یمین گروه دیگری وجود دارند که سیر تکاملی ای که از آن صحبت به میان آمد را به طور کامل انجام نداده اند و همین نقص در اعمال باعث شده است نتوانند آن کمال مطلوب را به تمامیت برسانند، آنها را اصحاب یمین می نامند.

اصحاب یمین در کنار سابقون که در مراتب بالای بهشتی قرار دارند و در مقام قدس هستند و از همه پاداش های مادی و معنوی بهره مند می شوند مرتبه ای پایین تر دارند.

اصحاب یمین در موقعیت هایی از بهشت قرار می گیرند که از بهشت رضوان درجه ای پایین تر است. در سوره واقعه آمده است که بسیاری از مردمان از امت های پیشین تا آخر در این گروه قرار دارند.

ویژگی های اصحاب یمین

این گروه اهل انجام اعمال و کارهای نیک هستند. آنها با استفاده از آموزه های قرآنی و ایمانی بندگی خود را ثابت می کنند و از اطاعت امام و ولایت، سرافراز و سربلند خارج می شوند. آنان اهل تزکیه و خودسازی هستند و فضایل اخلاقی را در خود پرورش می دهند.

اصحاب یمین به فرموده خداوند کسانی هستند که از نظر مراتب یقین به درجات بالایی رسیده اند. اکثر آنها در مرتبه علم الیقین هستند و عده ای نیز به مقام عین الیقین رسیده اند.

اما مقام حق الیقین، مقامی است که انسان های کامل و اولیاء خدا را شامل می شود که اصحاب یمین به این مرتبه دست نیافته اند.

یکی از معانی واژه یمین به معنای برکت و میمنت است. یکی از ویژگی هایی اهل یمین مبارک بودن و برکت یافتن است. از دیگر ویژگی های بارز اهل یمین کمک به دیگران و دستگیری خلق خدا است که این ویژگی یکی از مظاهر عبادت و تجلی ربوبیت خداوند در رفتار انسان ها می باشد.

آزاد سازی بردگان یکی از صفات اصحاب یمین است که خداوند در سوره “بلد” از آن سخن گفته است. اصحاب یمین انسان هایی بسیار با عطوفت و مهربان هستند. آنها مروت را پیشه خود ساخته به انسان ها رحم می کنند و دیگران را نیز به انجام آن تشویق می کنند.

از آنجا که اصحاب یمین افرادی رحیم و مهربان هستند توجه ویژه ای به یتیمان دارند و از هر کمکی که بتوانند در مقابل آنها دریغ نمی کنند.

بردباری و شکیبایی از دیگر ویژگی های بارز اصحاب یمین است. آنان سعی می کنند در مقابل مشکلات بسیار صبور باشند و سختی ها آنها را از پای در نمی آورد. ایشان با مقاومت و صبوری از پس هر مشکلی با سربلندی بیرون می آیند.

این انسان ها به معرفت و یقین رسیده اند. بر رفتارهای خود آگاهی دارند و تلاش می کنند به دیگر انسان ها خدمت کنند و قدم در راه رسیدن به کمال بر می دارند و رفتارهایی مانند سابقون انجام می دهند.

آرامش و امنیتی که اهل یمین در خود احساس می کنند باعث می شود که بدون هیچ ترسی از آینده و هیچ گونه غم و اندوهی از گذشته زندگی کنند.

آنها از آنجا که تمام اعمال و رفتار خود را در راستای اهداف خیرخواهانه و رفتارهای نیک پیش می برند هیچ گونه ترسی از محاکمه در روز جزا ندارند.

جایگاه اهل یمین در بهشت

خداوند در قرآن کریم برای این که انسان ها را به سوی کمال تشویق کند بهشت را  در چند سوره از قرآن با جزئیات شرح می دهد.

اصحاب یمین بعد از این که نامه اعمال خود را در دست راست گرفتند با خوشحالی و مسرت به سوی اهل خود باز می گردند و آنها را از موفقیت و سربلندی خود آگاه می کنند.

آنها بعد از طی مراحلی که گفته شد با موفقیت وارد دروازه های بهشت می شوند. اصحاب یمین با چشم پوشی های بسیار و شفاعت معصومین وارد بهشت می شوند.

اهل یمین از آسان گیری خداوند نسبت به خود خشنود می شوند چرا که اگر خدا به عدل خود آنها را مواخذه می کرد و نسبت به اعمال آنها سختگیری می نمود ممکن بود با مجرمان در آتش دوزخ باشند.

در آیات و روایات بسیاری از این که خداوند حسابرسی را بر اصحاب یمین آسان گرفته سخن به میان آمده است. زیرا کسانی که محب اهل بیت هستند به سبب همین محبت از دروازه های بهشت عبور می کنند.

اصحاب یمین در بهشت از بهترین خوراکی ها و نوشیدنی ها بهره می برند و در میان آبشارها و سایه های به هم پیوسته و بوستان های زیبایی که میان زمین و آسمان قرار دارند با خوشحالی زندگی می کنند.

از مضمون آیات قرآنی می توان درک کرد که با مقداری معرفت و شناخت خدا و اهل بیت و انجام اعمال کوچکی مانند توجه به یتیمان و کمک به آنها و دستگیری از نیازمندان می شود بهشت را برای خود تضمین کرد و در دسته اصحاب یمین قرار گرفت.

امید است که در این میان قرار بگیریم و با کم ترین تلاش بیشترین استفاده را از فضل الهی و توجه اهلبیت عصمت و طهارت ببریم.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع