مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

اسلولوریس ، بامزه ترین حیوان سمی دنیا

۲۳ آذر ۱۳۹۸

اسلولوریس موجودی ست که به زیبایی  و سلامت خود اهمیت زیادی می دهد و در بسیاری موارد مشاهده شده که دندان های خود را مسواک زده، نخ دندان می کشد و حتی روی دستان خود حنا می گذارد. این حیوان از چوب برخی درختان به عنوان مسواک و از برگ های نازک آنها به عنوان نخ دندان استفاده می کند. در صورتیکه ماهیت و طبیعت واقعی این حیوان با مزه و کوچک را ندانید، بدون شک گول صورت بامزه و دوست داشتنی اش را خورده خود را به کام مرگ می کشانید.

مجله اینترنتی کافه نبات در این قسمت قصد دارد اسلولوریس را به طور کامل به شما معرفی کند تا با مراقبت های لازم گول ظاهر زیبای این پستاندار کوچک را نخورید.

اسلولوریس

اسلولوریس چیست

اسلولوریس از جمله پستانداران کوچک است که به دلیل سم خطرناکش در گروه مرگبارترین حیوانات جهان قرار گرفته است. سم این حیوان پوست و سیستم عصبی انسان را تخریب می کند. سم مهلک و کشنده این پستاندار دوست داشتنی در غده بازویی در سمت داخلی آرنج قرار دارد.

این حیوان یکی از انواع گونه های خیس بینیان است که بیشتر در مناطق جنوب شرقی آسیا و سریلانکا زندگی می کند. شهرت این پستاندار کشنده در حرکات آرام و چشمان درشت و گرد اوست. این حیوان که در فارسی به چشم گرد تنبل مشهور است برای اولین بار در سال ۱۷۷۰ توسط یک پژوهشگر هلندی به نام آرنوت فوسمائر شناسایی شد.

اسلولوریس، بامزه ترین حیوان سمی  دنیا

همان طور که گفته شد اسلولوریس یا همان چشم گرد تنبل پستانداری بامزه است که به زیبایی پوست و مو و ناخن خود اهمیت زیادی می دهد و حتی مشاهده شده بر انگشتان خود حنا می گذارد. این حیوان چشم گرد بدنی پشمالو دارد و بسیار آرام حرکت می کند. انتشار ویدئوهایی از این حیوان در  سال ۲۰۰۹ سبب شد انسان ها بیشتر او را بشناسند.

این حیوان شوخ و دوست داشتنی اهل از قلقلک دادن خوشش می آید و در این هنگام دستان خود را به حالت جالبی بالا می گیرد و درست همین لحظه است که خطر زهر کشنده آن فرد قلقلک دهنده را تهدید می کند. دستان این حیوان سمی ست. چشم گرد تنبل در جنوب شرق آسیا، سریلانکا، جزیره بورنئو و جاوا در اندونزی زندگی می کند اما از شر قاچاقچیان حیوانات در امان نبوده سالانه تعداد زیادی از آنها به نقاط مختلف دنیا فرستاده می شود.

سم اسلولوریس، راهی برای دفاع از خود

نکته جالب دیگر در مورد اسلولوریس روش دفاعی این حیوان در مقابل دشمنانش  است. این پستاندار کوچک زمانی که بچه اش به دنیا می آید، سم مهلک و کشنده خود را روی بدن بچه می مالد تا او را حمله دشمنان محافظت کند. سم چشم گرد تنبل در سمت داخلی آرنجش قرار دارد.

سم خطرناک این حیوان در اصل برای محافظت از وی و بچه اش می باشد و در مواقعی که آرام باشد حتی می توان از این حیوان به عنوان «پت» یا همان حیوان خانگی نگهداری نمود.

اسلولوریس، استاد عشق بازی

اگر فرصتی یافتید تا به جنگل های جزیره برونئو در اندونزی بروید، بدون شک از مشاهده حرکات رمانتیک اسلولوریس لذت خواهید برد. چشم گرد تنبل ماده عاشق بوییدن شوهرش است و صحنه های عاشقانه زیادی از این حیوان در جنگل مشاهده شده است. حس بویایی این حیوان بسیار بسیار قوی ست و چشم گرد تنبل از فاصله های دور بوی شکار خود را استشمام می کند.

نسل اسلولوریس در معرض نابودی

تصور اینکه روزی به اندونزی بروید و هنگام قدم زدن در جنگل های این کشور دیگر اسلولوریس را مشاهده نکنید یک احتمال قوی ست که در آینده ای نزدیک به واقعیت خواهد پیوست مگر اینکه کمپاین حمایت از این پستاندار کوچک با ظاهری زیبا و سمی کشنده گام های  عملی برای حفظ این حیوان بردارد.

به اعتقاد جانورشناسان اهمیت چشم گرد تنبل برای جهانگردان و توریستانی که به اندونزی می روند کمتر از بیست جاذبه دیگر در این کشور  نیست. مردم اندونزی در یک باور رایج عمومی معتقدند که اسلو لوریس ها برای درمان زخم های روحی و جسمی موثرند و به همین دلیل این حیوان زبان بسته را می کشند. چشم گرد تنبل که در اندونزی به جادوی سیاه مشهور است درست بر اساس یک بار غلط قربانی می شوند. در کنار کشتار این حیوان به دست انسان برای درمان زخم های جسمی و روحی قاچاق آن به کشورهای دیگر  نیز یکی از دلایل در معرض نابودی قرار گرفتن این حیوان می باشد.

قاچاقچیان قبل از جابه جایی این حیوان دندان های جلو او را می کشند، این مسأله سبب می شود به مرور زمان جای دندان های کشیده شده عفونت کرده سبب مرگ حیوان شود. خوشبختانه در سال های اخیر کمپاین حمایت از این پستانداران کوچک و کشنده توانسته با آگاهی دهی به مردم از قاچاق آن به کشورهای مختلف جلوگیری کند.

به هر حال کدامیک از شما قبل از خواندن این مطلب فکر می کردید که اسلولوریس که به چشم گرد تنبل معروف ند با آن ظاهر دوست داشتنی، چشمان گرد و بدن پشمالوی خود اینقدر کشنده باشند، البته زهر موجود در بدن این حیوان منظور ماست.

این حیوان که زیستگاهش در اندونزی و جنوب شرق آسیاست، حرکتی آرام دارد و از قلقلک خوشش می آید. فراموش نکنید که اگر قرار است یک اسلولوریس را قلقلک بدهید، به شدت مواظب آرنج این حیوان باشید چون هنگام قلقلک دستان خود را به شیوه ای جال بالا می برد. با تمام این اوصاف و با اینکه انسان از سم کشنده این حیوان آگاهی دارد باز هم هستند کسانیکه دوست دارند از چشم گرد تنبل به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری کنند. اما آنچه علاقه انسان به این حیوان را تضمین می کند، دوستی او با انسان است.

شاید این حیوان از زهر کشنده خود علیه انسان استفاده نکند. اما با این همه یادتان نرود که مراقب سم مرگبار این پستاندار کوچک اما کشنده باشید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع