مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

موجودات فضایی در روایات؛ بررسی احادیث ائمه درباره موجودات فضایی

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

در کیهان نامتناهی اطراف ما، سیاره ها، اقمار و ستاره های بیشماری قرار دارد و دغدغه بشریت نیز امروز یافتن نشانه هایی از حیات و موجودات زنده در دنیای بی کران است. یکی از رمزآلود ترین سوالات انسان این است که آیا در سایر سیارات و دنیای لایتناهی اطراف ما موجوداتی غیر از انسان نیز زندگی می کنند؟ برای یافتن پاسخ منابع بسیاری وجود دارد که بشر به سراغ آنها رفته است ولی هنوز به نتیجه خاصی دست نیافته است. شاید برای خیلی از ما این سوال مطرح شود که آیا در مورد موجودات فضایی در روایات و قرآن نیز مطلبی آمده است؟ آیا موجودات فضایی در قرآن و روایات تایید شده اند و رهبران دینی ما در این باره پاسخی به بشریت داده است؟

اگر برای شما هم این موضوع جای سوال دارد به مجله اینترنتی کافه نبات همراه باشید و مطلب موجودات فضایی در روایات را مطالعه کنید.

موجودات فضایی در روایات

اثبات وجود موجودات فضایی در روایات

بنابر تصریح برخی از روایات در بعضی از عوالم موجوداتی هستند که مطیع هادیان خود هستند و معصیت نمی کنند با تکیه بر اینگونه روایات می توان دریافت که خداوند غیر از موجودات و آفریده هایی که می شناسیم آفریده های دیگری نیز دارد که ما هیچ گونه شناختی از آن ها نداریم و تنها به علم اجمالی و به نص قرآن و نقل برخی روایات می دانیم که موجودات و آفریده های دیگری نیز وجود دارد. و از آنجایی که یکی از بهترین منابع برای جستجو احادیث و روایاتی است که از معصومین به ما رسیده است به سراغ برخی روایت هایی رفتیم که در مورد موجودات فضایی صحبت می کنند و موجودات فضایی در روایات را مورد کنکاش قرار دادیم.

در برخی از روایات آمده که غیر از منظومه شمسی، منظومه های دیگری هست که در برخی از کرات آنها، موجودات زنده ای وجود دارند. ظاهربرخی از آیات قرآن نیز چنین است؛ مثلاً در آیه ۲۹ سوره ( ( شوری ) ) می فرماید: ( ( ومن آیاته خلق السموات والارض و مابث فیهما من دابه؛ و ازنشانه های او است آفرینش آسمان ها و زمین و آنچه از جنبندگان در آن دوپراکنده ساخته است ) ). چنان که مشاهده می شود، در این آیه یکی ازنشانه های خداوند، آفرینش و پراکندن جانداران در زمین و آسمان ها قلمداد شده است. ] کلمه «دابه» و کلمه «فیهما» صریحاً می گویند، جنبندگان و موجودات زنده منحصر به کره زمین نیستند، بلکه در آسمانها و کرات عالم بالا نیز جنبندگان و موجودات زنده ای وجود دارد.

بررسی آیات قصاص در قرآن کریم؛ از میانه روی تا عفو و بخشش
بخوانید:

در موضوع موجودات فضایی در روایات خوب است به این مطلب نیز اشاره شود که در احادیث و روایات، نه تنها به موجودات زنده در آسمان‌های دیگر تصریح شده است، بلکه به “حیات” در برخی از کرات و سیارات دیگر در همین آسمان اول، که با چشم مسلح و غیر مسلح، و با مطالعات علمی و اکشتافات، قابل کشف و شهود عینی یا علمی می‌باشند نیز تصریح گردیده است، چنان که امیرالمؤمنین، امام علی علیه السلام فرمودند:

« هَذِهِ النُّجوم الَّتِی فِی السَّمَاءِ مَدَائِن مِثْل الْمَدَائِنِ الَّتِی فِی الأرْضِ مَرْبوطَه کلُّ مَدِینَه إِلَى عَمود مِنْ نور طول ذَلِکَ الْعَمودِ فِی السَّمَاءِ مَسِیرَه مِائَتَیْنِ وَ خَمْسِینَ سَنَه ». (بحار الانوار، ج ۵۵، ص ۹۱)

ترجمه: این ستارگانی که در آسمان می‌باشند، شهرهایی هستند مانند شهرهای موجود در زمین؛ که هر شهری به ستونی از نور مربوط و متّصل است که طول آن ستون در آسمان به اندازه‌ی مسیر دویست و پنجاه سال است.»

امام باقر علیه‌السلام نیز در روایتی که ظاهرا وجود موجودات فضایی را ثابت می کند به جابر بن یزید فرمودند: گویا تو گمان می‌كنی كه خداوند فقط این عالم را آفرید و بس و همچنین گمان می‌كنی كه خداوند بشری غیر از شما نیافریده است؟ آری به خدا قسم خداوند هزار هزار عالَم و هزار هزار آدم آفرید و تو در آخر این عالم‌ها و آدم ها هستی. (خصال، ج ۲، ص ۴۵۰ و نيز بحارالانوار، ج ۶۳، ص ۸۲ – ۸۳)

البته فرمایشات اهل بیت (علیهم السلام) در ارتباط با موجودات فضایی در روایات که در دیگر سیّارات و نقاط مختلف آسمان زندگی می‌کنند، به شکل‌ها و با تعابیر مختلفی بیان شده است. به نوعی که نمی‌توان از آن‌ها جزئیّات خاصّی را کشف کرد؛ بلکه با بیانی رمزی، دلالت بر اصل خلقت موجودات مادّی غیر انسان دارند. شیوه بیان این روایات، به شکلی است که جای تحقیق علمی و تجربی در مورد جزئیّات وجود چنین موجوداتی را باز گذاشته است.

موجودات فضایی در روایات

بررسی چند روایت دیگر

در بحث موجودات فضایی در روایات ، اهل بیت (علیهم السلام)، به علم خود نسبت به چنین موجوداتی اشاره می‌کنند. به عنوان مثال، جابر می‌گوید: از امام باقر (علیه السلام) شنیدم که می فرمودند: «همانا بیرون از این خورشید شما، چهل چشمه‌ی خوشید است؛ که از هر خورشیدی تا خورشید دیگر چهل روز فاصله است. در آن، مخلوقات فراوانی هستند؛ که نمی‌دانند آیا خدا آدمی خلق کرده یا نه! و بیرون این ماه شما، چهل ماه است؛ که بین ماهی تا ماه دیگر مسیر چهل روز است. در آن مخلوقات فراوانی هستند که نمی‌دانند آیا خدا آدمی خلق کرده یا نه.»

نامه امام علی به مالک اشتر حاوی چه نکاتی است؟ + متن و ترجمه عهدنامه مالک
بخوانید:

از برخی روایات نیز استفاده می شود که در همین زمین فعلی ولی در وجه پنهان آن ، که برای ما مخفی است ، موجودات مادّی دیگری زندگی می کنند که غیر از جنّها هستند. در مورد این روایات دو احتمال عمده را می توان مطرح نمود ؛ احتمال اوّل این است که آنها موجودات مربوط به عالم مثال هستند که عالمی است غیر مادّی ولی دارای شکل و رنگ و اندازه ؛ احتمال دوم این است که آنها موجوداتی با ابعاد سه گانه نباشند ؛ مثلاً موجودات چهار بعدی یا پنج بعدی یا حتّی با ابعاد اعشاری باشند. به هر حال این گونه روایات که تعدادشان نیز در نوع خود زیاد است برای بشر امروز هنوز معمّا هستند و خدا و حجج معصومش بهتر می دانند.

برخی از روایات نیز ناظر به وجود ملائک آسمانی و زمینی و اجنه است که در البته در جود آنها شکی نیست.

برخی روایات نیز به وجود عوالمی قبل از این عالم اشاره می کند که در آنها نیز موجودات مکلفی وجود داشته است.

آنچه که از بررسی موجودات فضایی در روایات روشن می شود این است که به صورت کلّی و یا با ذکر خصوصیّاتی به شکل رمزی، به اصل خلقت موجودات ناشناخته دیگر، غیر از انسان اشاره دارد. دلیل عدم توضیح دقیق ویژگی‌های این موجودات خارج از کره زمین در زمان نقل حدیث، عدم ظرفیّت فکری آن عصر و نبود شرایط و یا اولویّت برای این علم و امثال این دلایل است.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع