مجله اینترنتی سرگرمی و محتوا

آداب استخاره با قرآن کریم و شرایط استخاره

۳ دی ۱۳۹۸

آداب استخاره، انواع استخاره و روش های انجام آن را در این نوشته می خوانیم. از انواع استخاره می توان استخاره با قرآن را نام برد. استخاره یعنی طلب خیر و خوبی از خداوند.

آداب استخاره با قرآن

برخی از امور در زندگی انسان پیش می آید که شخص را در دوراهی، تردید و دو دلی قرار می دهد. آنجا که نه تجربه خودش به کارش می آید و نه تجارب می تواند به او کمکی کند.

نه عقلش به جایی قد می دهد و نه علم کافی در آن زمینه دارد، در این گونه موارد استخاره بهترین کاری است که فرد می تواند برای رهایی از سردرگمی و دو دلی های خود به آن مراجعه کند.

آداب استخاره با قرآن

هر شخص مومنی که در کاری صلاح خود را نداند و از عوامل بیرونی هم کمکی بر نیاید می تواند به استخاره توسل جوید و به خود برای اتخاذ تصمیم کمک کند.

انواع استخاره و آموزش هر کدام از آنها برای کسانی که اهل استخاره گرفتن هستند بسیار مهم است. در زیر به طور خلاصه به انواع استخاره اشاره کرده ایم اما اگر می خواهید آموزش انواع استخاره ها را ببینید به مطلب دیگری از کافه نبات که در بالا لینک کرده ایم مراجعه کنید:

 • استخاره مطلق
 • استخاره مشورتی
 • استخاره قلبی
 • استخاره با قرآن
 • استخاره با تسبیح
 • استخاره با کاغذ

استخاره نیز مانند هر امر دیگری آداب خاص خود را دارد، آداب استخاره با قرآن بسیار ساده است و هر شخص مومنی طبق آن با خداوند بزرگ از طریق قرآن مشورت می کند و با راهنمایی قرآن هر آن چه که به صلاح اوست از خداوند می طلبد.

از آداب استخاره با قرآن داشتن طهارت و وضو می باشد. بعد از گرفتن وضو خواندن سه مرتبه سوره توحید از دیگر آداب استخاره با کلام الله مجید می باشد، بعد از آن نیز سه مرتبه صلوات بفرستید و آیه زیر را بخوانید:

“اللهم إنّی تفألت بکتابک و توکلت علیک فأرِنی من کتابک ما هو مکتوم من سرّک المکنون فی غیبک” خدایا به کتاب تفأل و استخاره می کنم و بر تو توکل می نمایم. پس تو هم از کتاب خود، آن چه که در غیب تو پنهان است به من نشان بده.

بعد از خواندن این جمله، قرآن را بگشایید و خط اول از صفحه سمت راست را بخوانید. بهتر است کسی که استخاره با قرآن را انجام می دهد از آداب استخاره مطلع و به معنای قرآن واقف باشد تا بتواند معانی آیات آن را درک کند و نتیجه استخاره را بگیرد.

نوع دیگر استخاره در کتاب فتح الأبواب آمده است که گفته شده بعد از رعایت آداب استخاره قرآن را بردارید و این جملات را بخوانید:

“اَللّهُمّ إِن کانَ فِی قَضائکَ وَقَدَرکَ أَن تَمُنَّ عَلی اُمَّه نَبیِّکَ، بِظُهُور وَلیِّک وَابنِ بِنتِ نَبِیّکَ، فَعَجِّل ذلِک وَسَهِّلهُ وَیَسِّرهُ وَکَمِّلهُ، و اَخرِج لِی آیَةً اَستَدِلُّ بِها عَلی أَمر فَأئمِرَ، أو نَهْی فَأتَهی فِی عافِیَـة”

خدایا اگر قضا و قدر تو در این است که با ظهور ولی ات و فرزند پیامبرت بر امت رسول الله منت بگذاری، پس تعجیل کن در ظهورش و راهش را آسان قرار بده و برای من آیه ای بیرون بیاور که در آن امری باشد که با عافیت و تندرستی انجامش دهم یا نهی باشد که ترکش کنم.

بعد از این کار در حین باز کردن قرآن حاجت خود را بیان کنید. بعد از آن هفت ورق از صفحه ای که باز شده جلو بروید و در ورق هفتم هفت خط از صفحه سمت چپ را بشمارید و در سطر هفتم پاسخ استخاره خود را دریافت کنید.

از دیگر آداب استخاره رعایت زمان آن است. شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان ( حاشیه مفاتیح )، بهترین ساعت برای استخاره را این چنین نوشته است:

 • روز شنبه تا زمان ناهار و بعد از ظهر تا عصر، می توانید استخاره بگیرید.
 • روز یکشنبه صبح تا ظهر و از عصر تا مغرب.
 • روز دوشنبه از ابتدای صبح تا طلوع آفتاب و بعد از ناهار تا ظهر و از عصر تا وقت نماز عشاء.
 • روز سه شنبه از وقت نهار تا ظهر و بعد از عصر تا وقت نماز عشا، بهترین زمان برای استخاره است.
 • روز چهارشنبه از صبح تا ظهر و بعد از عصر تا زمان نماز عشاء.
 • روز پنج شنبه از اول صبح تا طلوع آفتاب و بعد از ظهر تا زمان نماز عشا می توانید استخاره بگیرید.
 • روز جمعه از اول صبح تا طلوع آفتاب و بعد از ظهر تا عصر زمان مناسب برای گرفتن استخاره می باشد.

شرایط استخاره

از دیگر آداب استخاره با قرآن این است که شخصی که استخاره می گیرد با تقوا و آشنا با مفاهیم قرآن باشد. زیرا مفاهیم و نکات ریزی که در قرآن به آن اشاره شده است برای عموم قابل فهم نیست.

لذا شخصی که استخاره می گیرد باید با قرآن، تفسیر و مفاهیم آن آشنا باشد و مانوس بودن با قرآن از دیگر شرایط کسی است که استخاره می گیرد. او باید کسی باشد که زبان قرآن را متوجه می شود.

در روایات می خوانیم که، هیچ بنده مومنی از خداوند طلب خیر نکرد مگر این که خداوند برای او خیر را فراهم آورد.

پس هیچ انسان مومنی نیست که بتواند تاثیر خواست و کمک خدا را در کارهایش منکر شود و در قدرت او شک و تردید کند.

این که انسان تردید خود را فقط به وسیله انجام استخاره رفع کند کار درستی نیست. انسان مومن باید بعد از انجام تدابیری مختلف، مقاومت در برابر مشکلات، استفاده از تجارب و… از خداوند برای خیر خود کمک بخواهد و خداوند این نیرو و توان را برای مبارزه با مشکلات زندگی به انسان هدیه کرده است.

هر کسی در زندگی دچار تردید های فراوان می شود و ناچار است در نهایت یک تصمیم اتخاذ کند، چه بهتر که آن تصمیم را با کمک استخاره و با در نظر گرفتن آداب استخاره انجام دهد.

شخصی که استخاره گرفته است می تواند بعد از گرفتن پاسخ، با اطمینان و قاطعیت بیشتری کاری که می خواست را انجام دهد و یا با قطعیت از انجام آن صرف نظر کند.

اگر در انجام امری دچار تردید و دو دلی شده اید، این سردرگمی خود را بعد از انجام تدابیر لازم با استخاره رفع کنید. البته این کار را با انجام آداب استخاره به طور صحیح انجام دهید.

انواع استخاره که در ابتدای مطلب آمده است می تواند شما را در اتخاذ تصمیم تان یاری کند. هر کدام که برای تان مناسب تر است انتخاب کنید و با قاطعیت آن کار را انجام دهید و یا ترک کنید.

اگر این مطلب مفید است، آنرا به اشتراک بگذارید!
×

دسترسی سریع